RAPORT

Tusk kontra Tusk

Łukasz Mejza zostanie w rządzie? Bielan zabrał głos

Decyzja, czy Łukasz Mejza pozostanie w rządzie, należy do ministra sportu oraz premiera; decyzji w tej sprawie nie ma – powiedział w programie „#Jedziemy w TVP Info prezes Partii Republikańskiej Adam Bielan. Dodał, że jeżeli komukolwiek zostanie udowodnione złamanie prawa, to natychmiast straci posadę w rządzie.

Mejza odpowiada na tekst WP i przypomina prośbę autora z 15 października

Portal Wirtualna Polska opublikował we wtorek długi artykuł o firmie, której prezesem był Łukasz Mejza. Zdaniem autorów tekstu wiceminister sportu...

zobacz więcej

Michał Rachoń spytał Bielana o informacje Onetu, iż ze strony internetowej partii Republikanie „zniknęło nazwisko Łukasza Mejzy”, a szef partii „nie wypowiada się na ten temat”.

– Wypowiadam się. Udzielałem wypowiedzi dziennikarzom. Łukasz Mejza jest naszym członkiem – odpowiedział Bielan.

Według niego decyzja o tym, czy Mejza pozostanie w rządzie, jest decyzją „jego zwierzchnika, czyli ministra sportu (i turystyki Kamila Bortniczuka) oraz premiera (Mateusza Morawieckiego)”.

– Rozmawiałem z oboma wczoraj. Nie ma decyzji w tej sprawie – oświadczył Bielan. Jak zaznaczył, „jeżeli oczywiście komukolwiek zostanie udowodnione złamanie prawa, to natychmiast straci posadę w rządzie, ale w tym przypadku tak nie jest”.

Polityk był też pytany, „jak wygląda w tej chwili sytuacja koalicyjna w obozie Zjednoczonej Prawicy, i jak wygląda pozycja w tym obozie Partii Republikańskiej”.

Żaryn o sprawie Mejzy: Służby specjalne wypełniają swoje obowiązki

Służby specjalne znają doniesienia medialne w sprawie interesów wiceministra sportu Łukasza Mejzy i wypełniają swoje obowiązki – zapewnił w Radiu...

zobacz więcej

– Mamy podpisaną umowę koalicyjną 1 października. Większość zapisów tej mowy została zrealizowana bądź jest w tej chwili w trakcie realizacji i już niedługo zostanie powołany nowy wiceminister rolnictwa pochodzący z naszej partii. Więc ta współpraca wygląda dobrze – powiedział. – Na najbliższym posiedzeniu Sejmu, w głosowaniach sejmowych, myślę, że to też udowodnimy – zapewnił.

Polityk był dopytywany, „czy w takim razie nie ma problemów ze stabilnością większości parlamentarnej” np. w sprawie projektu ustawy zezwalającej pracodawcom na kontrolę, czy pracownicy są zaszczepieni przeciw Covid-19.

– Ta ustawa wzbudziła pewne kontrowersje w naszym klubie, ale te podziały biegły w poprzek podziałów partyjnych. Trudno mi powiedzieć, czy rząd zdecyduje się, żeby ta ustawa weszła pod obrady najbliższego posiedzenia Sejmu – powiedział. – To jest decyzja pani marszałek (Elżbiety Witek) – zapewnił.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Bielan dodał, że większość koalicyjna w ZP „jest niezagrożona i objawia się w głosowaniach”.

Zastąpił zmarłą posłankę PSL, ale nie dołącza do ludowców. Kim jest Łukasz Mejza?

Będę posłem niezależnym, chciałbym zmierzać do centrum sceny politycznej – deklaruje Łukasz Mejza, który objął mandat po zmarłej posłance PSL...

zobacz więcej

– Jeżeli prześledzimy wszystkie ważne, a też kontrowersyjne głosowania, które miały miejsce na ostatnim posiedzeniu Sejmu, to rząd wygrywał te głosowania większością 20-30 głosów. Więc ta większość jest stabilna, mimo odejścia Jarosława Gowina i kilku jego współpracowników w sierpniu tego roku z klubu – oświadczył prezes Partii Republikańskiej.

Wirtualna Polska napisała w środę, że Mejza założył w przeszłości firmę medyczną, która miała się specjalizować w kosztownym leczeniu nowatorskimi metodami chorych m.in. na raka, Alzheimera, Parkinsona. Mejza miał osobiście przekonywać potencjalnych pacjentów, w tym dzieci, o skuteczności stosowanych przez firmę metod, które jednak tak w Polsce, jak i na całym świecie uznawane są za niesprawdzone i niebezpieczne.

Według wp.pl, interes Mejzy nie wypalił; zostało wielu oszukanych pacjentów i ich rodziny.

Polityk zapowiedział, że treść artykułu będzie przedmiotem postępowań sądowych i że podjął kroki prawne, mające na celu ochronę jego dobrego imienia i reputacji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej