RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Premier Morawiecki spotka się z klubami i kołami parlamentarnymi

Sytuacja geopolityczna jest niezwykle trudna, w związku z tymi zagrożeniami o godz. 15 odbędzie się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z klubami i kołami parlamentarnymi – zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Szef rządu w minionym tygodniu odbył serię spotkań z europejskimi liderami, z którymi rozmawiał o aktualnych zagrożeniach geopolitycznych, w tym sytuacji na polsko–białoruskiej granicy.

Premier Morawiecki swój objazd po Europie rozpoczął w minioną niedzielę i do piątku odwiedził dziewięć stolic i spotkał się z 11 europejskimi przywódcami, m.in. premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Kryzys migracyjny


Na granicach UE i Białorusi trwa kryzys, od czasu, gdy na wiosnę gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy białoruskiej z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów, w odpowiedzi na sankcje.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej