RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Prowokacja białoruskich służb. MON pokazuje nowe nagranie [WIDEO]

W okolicach Mielnika na Podlasiu grupa migrantów zaatakowała polską granicę. Wszystko odbywało się pod nadzorem służb białoruskich; funkcjonariusze reżimu Aleksandra Łukaszenki uszkodzili ogrodzenie z drutu kolczastego, by umożliwić przejście cudzoziemcom. Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało, że polskie służby zatrzymały 33 migrantów, którzy próbowali nielegalnie przekroczyć granicę. Resort pokazał też nagranie z nocnej akcji, na którym widać, jak polscy żołnierze naprawiają uszkodzone ogrodzenie.

Wąsik: Łukaszenka będzie tak silny, jak bardzo my będziemy słabi

Aleksander Łukaszenka będzie tak silny, jak bardzo my będziemy słabi. I na odwrót. Musimy stawić tamę zakusom białoruskiego dyktatora. Również w...

zobacz więcej

Jak powiedziała por. Anna Michalska z Komendy Głównej Straży Granicznej, próba siłowego forsowania granicy na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Mielniku ostatniej doby była jedyną taką większą próbą.

Dodała, że do próby przejścia doszło w niedzielę ok. godz. 18. Na ogrodzenie wykonane z concertiny rzucono drewnianą kładkę. – Żołnierze byli oślepiani latarkami i laserami. Były rzucane kamienie – i tu uwaga – przez 10 osób ubranych w mundury wojskowe – powiedziała Michalska.

Zaznaczyła, że nikt nie został ranny ani po stronie polskiej, ani po stronie migrantów. – Zaobserwowaliśmy, że w ten rejon ściągnięto ok. 20 żołnierzy białoruskich wyposażonych w kaski i tarcze – dodała.

Funkcjonariusze zatrzymali 33 osoby; wszyscy to obywatele Iraku, którzy po pouczeniu o obowiązku opuszczenia kraju zostali doprowadzeni do linii granicy.

Straż Graniczna przekazała, że w niedzielę 28 listopada granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 92 migrantów. Funkcjonariusze SG wydali 7 postanowień o opuszczeniu terytorium RP.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała już niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Najwięcej, bo ponad 17 tys. prób zanotowano w październiku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej