RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Co wiemy o Omikronie? Informacje od lekarki z RPA

Lekarka z RPA opisała nowe symptomy koronawirusa Omikron (fot. Shutterstock)
Lekarka z RPA opisała nowe symptomy koronawirusa Omikron (fot. Shutterstock)

– Poziom zaraźliwości wariantu Omikron jest mniej więcej podobny do Delty – stwierdziła doktor Angelique Coetzee z RPA, która odkryła nową odmianę koronawirusa. Jej zdaniem nie ma powodu do alarmu z powodu tej mutacji.

COVID-19: Nowy wariant koronawirusa prawdopodobnie już w Niemczech

Nowy wariant koronawirusa o nazwie Omikron dotarł najprawdopodobniej do Niemiec - ustaliły władze landowe Hesji. Stwierdzono go u jednej z osób...

zobacz więcej

Doktor Coetzee, prezes stowarzyszenia lekarzy w Pretorii, której słowa publikuje w poniedziałek dziennik „La Repubblica”, mówiąc o okolicznościach odkrycia nowego wariantu powiedziała, że przez osiem tygodni nie miała pacjentów z COVID-19.

– W połowie listopada przyszedł 33-letni mężczyzna. Miał lekkie objawy, ale inne od tych, jakie widziałam do tej pory. Postanowiłam zrobić test, bo mieliśmy do czynienia z infekcją wirusową. Po pozytywnym wyniku u czwartej osoby w jego rodzinie z tymi samymi lekkimi objawami włączyła mi się lampka alarmowa – dodała lekarka z RPA.

Jak wyjaśniła, te symptomy to zmęczenie, ból głowy, drapanie w gardle i lekkie przeziębienie, czyli inne niż w przypadku Delty.

Jak dodała, zawiadomiła swoich kolegów, że dzieje się coś dziwnego i że nie jest to Delta. – Nasi naukowcy natychmiast zbadali sekwencje wirusowe. W poniedziałek 22 listopada przyszło potwierdzenie: to jest nowy wariant – opowiedziała Angelique Coetzee.

Podkreśliła, że do tej pory żadna osoba z wariantem Omikron nie została hospitalizowana.

– Nigdy nie wykryliśmy ciężkich skutków. Ciekawe jest to, że pacjenci z silnym bólem gardła mieli potem wszyscy negatywny wynik – zauważyła.

Lekarka wyraziła przypuszczenie, że w ciągu dwóch tygodni naukowcy powinni wyjaśnić przyczyny licznych mutacji wykrytych w Omikronie.

Przeczytaj także: Wariant Omikron. Włoscy badacze wykonali pierwszą fotografię

Poinformowała też, że „objawy są bardzo lekkie i takie same u zaszczepionych i nie”. Pacjenci lekarki z RPA, jak stwierdziła, czują się dobrze i szybko wyzdrowieli, w ciągu kilku dni.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Angelique Coetzee zapytana, jakiej rady chciałaby udzielić, odparła: – Nie powinniście ulegać panice. Jeśli stwierdzicie te opisane objawy przez więcej niż dwa dni, zróbcie test. Szczepcie się, noście maseczki i nie przebywajcie w zatłoczonych miejscach – rekomendowała.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej