RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Mutacja Omikron: Kiedy więcej informacji o nowym wariancie koronawirusa?

Jednym ze sposobów walki z nowym wariantem jest ograniczenie lotów do południowej Afryki (fot. Shutterstock)
Jednym ze sposobów walki z nowym wariantem jest ograniczenie lotów do południowej Afryki (fot. Shutterstock)

Doradca medyczny prezydenta USA dr Anthony Fauci przekazał Joe Bidenowi, że za dwa tygodnie będzie więcej wiadomo o zdolnościach przenoszenia i innych cechach wariantu Omikron wirusa Sars-Cov-2.

Mutacja Omikron. Wielka Brytania zaostrza regulacje pandemiczne [WIDEO]

Wielka Brytania zaostrza zasady przyjazdu do kraju. To efekt pojawienia się nowego wariantu koronawirusa. Każdy, kto przyjedzie będzie musiał...

zobacz więcej

Według Białego Domu Joe Biden spotkał się w niedzielę w Waszyngtonie z Faucim, który jest głównym doradcą medycznym prezydenta, i ze swoim zespołem reagowania na koronawirusa. Dyskusja dotyczyła Omikronu.

Fauci „wciąż uważa, że istniejące szczepionki prawdopodobnie zapewnią pewien stopień ochrony przed ciężkimi przypadkami COVID-19. Dr Fauci powtórzył również, że szczepionki wzmacniające dla osób w pełni zaszczepionych zapewniają najsilniejszą dostępną ochronę” – głosi oświadczenie Białego Domu.

Zwraca też uwagę, że zespół reagowania na koronawirusa zaleca wszystkim zaszczepionym dorosłym, aby jak najszybciej, kiedy tylko się do tego kwalifikują, otrzymali dodatkową szczepionkę.

„Należy się natychmiast zaszczepić”


„Co ważne, ci dorośli i dzieci, którzy nie są jeszcze w pełni zaszczepieni, powinni zaszczepić się natychmiast. W poniedziałek prezydent przedstawi aktualne informacje dotyczące nowego wariantu i reakcję USA” – zapowiada Biały Dom. W stacji NBC Fauci powiedział, że w celu uzyskania najnowszych informacji na ten temat nowego wariantu koronawirusa przedstawiciele służby zdrowia USA będą rozmawiać z ich odpowiednikami w Republice Południowej Afryki, gdzie go odkryto. Jego zdaniem celowe byłoby ograniczenie lotów do regionu. Zapobiegłoby to szybkiemu rozprzestrzenianiu Omikrona, dałoby więcej czasu na gromadzenie niezbędnych informacji i rozważenie strategii działania.

Z obawy przed rozprzestrzenieniem się nowej mutacji w poniedziałek USA wprowadzają zakaz wjazdu prawie wszystkich obcokrajowców, którzy w ciągu ostatnich 14 dni przebywali w RPA, Zimbabwe, Botswanie, Lesotho, Mozambiku, Eswatini (dawniej Suazi), Malawi i Namibii.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Obecność Omikronu potwierdzono już m.in. w Belgii, Danii, Holandii, Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz we Włoszech. W ciągu ostatnich 14 dni USA odnotowały ponad 1,1 mln nowych przypadków zakażenia koronawirusem, co stanowi wzrost o 9 proc. w porównaniu z poprzednimi dwoma tygodniami. Do tej pory w USA zmarło z powodu COVID-19 prawie 782 tys. osób.

Przeczytaj także: Omikron w Europie. Von der Leyen: Musimy zyskać na czasie

Jak podała stacja ABC, Pfizer stwierdził, że jeśli pojawi się wariant wirusa odporny na szczepionkę, firma będzie zdolna wyprodukować skuteczny preparat w ciągu około 100 dni. Moderna zapowiadała taką możliwość już na początku 2022 r.

Nowe szczepionki wymagałyby zatwierdzenia przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej