RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

IMGW ostrzega przed śnieżycami. Alerty w ośmiu województwach

Może spaść od 10 do 15 cm śniegu (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)
Może spaść od 10 do 15 cm śniegu (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu. Alerty obowiązują na terenie ośmiu województw w pasie od południa aż po północne krańce Polski. Według prognoz w tych regionach może spaść od 10 do 15 cm śniegu.

Tak będzie wyglądała zima. Długoterminowa prognoza pogody IMGW

IMGW opublikował eksperymentalną, długoterminową prognozę pogody na listopad, grudzień i styczeń. Wynika z niej, że ostatnie tygodnie jesieni będą...

zobacz więcej

Alert pierwszego stopnia obowiązują na terenie województw: w południowo-wschodnich powiatach województwa dolnośląskiego, zachodnich powiatach województwa opolskiego, zachodniej części województwa łódzkiego, południowo-wschodniej części województwa wielkopolskiego, a także we wschodnich regionach województwa kujawsko-pomorskiego, zachodnich regionach województwa mazowieckiego i wschodnich pomorskiego oraz północno-zachodnich warmińsko-mazurskiego.

W tych regionach prognozowane są opady śniegu powodujące miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm. Lokalnie może spaść nawet 15 cm śniegu, w szczególności w rejonach powyżej 300 m n.p.m. IMGW określa prawdopodobieństwo wystąpienia takich opadów na 80 proc.

Polska jest w zasięgu rozległego niżu z układem frontów atmosferycznych, którego główny ośrodek znajdzie się nad południowo-wschodnią częścią kraju. Na północy zaznaczy się wpływ frontu związanego z ośrodkiem wtórnym. Będziemy w powietrzu polarnym morskim, cieplejszym na południowym wschodzie. W niedzielę jest zachmurzenie duże, większe przejaśnienia jedynie na wschodzie. Okresami opady: na wschodzie głównie deszczu, na pozostałym obszarze także deszczu ze śniegiem i śniegu. Miejscami na południowym zachodzie i w centrum kraju opady śniegu o natężeniu umiarkowanym. Od Śląska, przez centrum po Warmię prognozowany przyrost grubości pokrywy śnieżnej o 5 cm do 10 cm, na krańcach południowo-zachodnich o 15 cm. Na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie prognozowana wysokość opadów deszczu do 15 mm.

Trąba wodna na północy Hiszpanii [WIDEO]

U wybrzeży gminy Castro Urdiales na północy Hiszpanii zauważono w sobotę trąbę wodną. Lokalne prognozy pogody przewidywały burze z piorunami w tym...

zobacz więcej

W poniedziałek rano na południowym zachodzie możliwy deszcz marznący, powodujący gołoledź. Lokalnie mgły ograniczające widzialność do 200 m. W czasie opadów śniegu możliwe ograniczenie widzialności do 500 m. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze kraju od 1 st. C do 4 st. C, cieplej jedynie w południowo-wschodniej części kraju: do 4 st. C do 7 st. C; chłodniej na Przedgórzu Sudeckim: od -1 st. C do 0 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zmieniających się. W Karpatach porywy wiatru do 70 km/h powodujące zawieje śnieżne. „Uwaga: drogi i chodniki śliskie!” – ostrzega IMGW.

Pogoda w nocy

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Opady deszczu ze śniegiem i śniegu, na wschodzie kraju także deszczu. Prognozowana wysokość opadów deszczu na wschodzie i miejscami na północy do 15 mm. Prognozowany przyrost grubości pokrywy śnieżnej o 5 cm do 10 cm w centrum i na północny kraju; w Karpatach o 14 cm. W czasie opadów śniegu możliwe ograniczenie widzialności do 500 m. Temperatura minimalna od -2 st. C do 3 st. C, w rejonach podgórskich od -5 st. C do -3 st. C.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej