RAPORT

Pogarda

„Süddeutsche Zeitung” o zachowaniu UE wobec Polski i muru: „Hipokryci”

Straż Graniczna, Policja i Wojsko Polskie bronią granic RP (fot. WOT)
Straż Graniczna, Policja i Wojsko Polskie bronią granic RP (fot. WOT)

Najnowsze

Popularne

Unia Europejska kręci nosem na Polskę z powodu warunków panujących na granicy z Białorusią. A co ze zmarłymi w kanale La Manche? Hipokryzją jest ocenianie Polski za sposób, w jaki odpiera migrantów, których sprowadził Łukaszenka – pisze w „Süddeutsche Zeitung” Josef Kelnberger w tekście pod tytułem „Hipokryci”.

Giertych ostro ws. trumien i szczątków Polaka. „Sięgasz pan dna”

Trumna ze szczątkami działacza emigracyjnego, uczestnika i kronikarza Powstania Listopadowego Maurycego Mochnackiego dotarła do Polski. „Ale w...

zobacz więcej

Gdy w 2015 roku wybuchł kryzys migracyjny, kanclerz Niemiec Angela Merkel zapraszała imigrantów do Europy i przekonywała państwa członkowie, by solidarnie przyjmowały cudzoziemców. Sześć lat później narracja Berlina jest zupełnie inna, ale zdarza się, że urzędnicy w Brukseli wciąż krytykują Polskę.

„Istnieją powody, by krytykować polski rząd w wielu kwestiach – ale hipokryzją jest ocenianie za sposób, w jaki odpiera migrantów, których do granicy sprowadza autokrata Łukaszenka” – podkreśla w najnowszym tekście w „Süddeutsche Zeitung” Josef Kelnberger.

Zobacz także ->  Miller ubolewa, że konflikt na granicy wygra Morawiecki. Internauci w szoku

„Nieludzkie są te metody, nieludzki jest mur, który ma być teraz zbudowany? Europa powinna przyznać sama przed sobą: wszyscy jesteśmy Polakami” - uważa Kelnberger.

Publicysta zwraca uwagę, że „w środę w kanale La Manche utonęło 27 kobiet, mężczyzn i dzieci. Takich śmiałych przepraw w gumowych pontonach dokonują zwykle ludzie nieakceptowani przez UE, którzy ostatnią nadzieję upatrują w Wielkiej Brytanii – inną drogę zagradza im mur przed tunelem w Calais, zbudowany przez Francję i Wielką Brytanię".

UE zmienia narrację ws. migrantów. Brudziński: Dotarły do nich głosy wyborców [WIDEO]

Podczas trwającej sesji Parlamentu Europejskiego Swiatłana Cichanouska zaapelowała, by Polska i Litwa nie ustępowały Łukaszence. Europoseł PiS...

zobacz więcej

Los 27 osób, „podobnie jak zgony na Morzu Śródziemnym lub na szlaku na Wyspy Kanaryjskie, jest częścią codzienności europejskiej polityki azylowej, która wspólnie formułuje wysokie wartości, ale w praktyce krajowej opiera się na izolacji” – zauważa Kelnberger.

Koalicja, która utworzy rząd w Niemczech – SPD, Zieloni i FDP – zapowiedziała teraz więcej humanitaryzmu w niemieckich kwestiach azylowych.

Zobacz także ->  Atak migrantów na granicę. Poszkodowanych dwóch żołnierzy

„Ich godne pochwały reformy staną się jednak problemem, jeśli jeszcze więcej osób wyruszy z ich powodu do Europy, stanie przed zamkniętymi granicami i tym samym powierzy się przemytnikom” – pisze „SZ”.

Zdaniem autora „minimum, jakie UE musi zrobić, to znaleźć wspólny język i wspólne procedury w polityce migracyjnej. Rząd niemiecki powinien rozpocząć nowe rozmowy w tej sprawie. Wydaje się to beznadziejne, ale jest warte każdego wysiłku".

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej