RAPORT

Pogarda

Zmiany w czeskim rządzie. Prezydent Zeman mianował premierem Petra Fialę

Ceremonia odbyła się na Zamku w Lanach (fot. PAP/EPA/VONDROUS ROMAN / POOL)
Ceremonia odbyła się na Zamku w Lanach (fot. PAP/EPA/VONDROUS ROMAN / POOL)

Najnowsze

Popularne

Prezydent Czech Milosz Zeman mianował w niedzielę Petra Fialę premierem czeskiego rządu. Ceremonia odbyła się na Zamku w Lanach przy zachowaniu nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa epidemicznego.

Wariant Omikron koronawirusa już w Czechach? Mógł tam trafić z Namibii

Jedno z laboratoriów w Czechach sprawdza możliwość pojawienia się w tym kraju nowego wariantu koronawirusa Omikron. Podejrzana próbka została...

zobacz więcej

Sytuacja epidemiczna i obowiązujące w Czechach przepisy sanitarne spowodowały, że prezydent był od pozostałych uczestników ceremonii oddzielony specjalną szklaną zasłoną. Po odczytaniu roty przysięgi przez szefa prezydenckiej kancelarii Vratislava Mynarza Fiala złoży ślubowanie i podpisał dekret, na którym już wczoraj złożył podpis Zeman.

Dokument został później zdezynfekowany i przygotowany do podpisu przez premiera.

Fiala będzie kierować centro-prawicowym rządem pięciu partii, które w 200-osobowej Izbie Poselskiej mają większość 108 mandatów.

Zobacz także: Prezydent Czech chory na COVID-19. Powrócił do szpitala

Prezydent zadeklarował, że chce szybko mianować nowy gabinet, ale jednocześnie zapowiedział, że będzie chciał rozmawiać ze wszystkimi kandydatami na ministrów. Te spotkania, zdaniem prezydenta, powinny zakończyć się 13 grudnia br.

Z chwilą nominacji Fiali na premiera w kraju są dwaj premierzy. Andrej Babisz nadal kieruje odchodzącym gabinetem, który zakończy swoją misję z chwilą mianowania przez prezydenta nowego rządu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej