RAPORT

Wojna na Ukrainie

Europoseł Czarnecki: gromadzenie się wojsk rosyjskich przy wschodniej granicy Ukrainy to realne zagrożenie

Polityk zaznaczył, że nie można oddzielać Nord Stream 2 od bieżącej polityki Rosji (fot. Vitaly Nevar\TASS via Getty Images; zdjęcie ilustracyjne)
Polityk zaznaczył, że nie można oddzielać Nord Stream 2 od bieżącej polityki Rosji (fot. Vitaly Nevar\TASS via Getty Images; zdjęcie ilustracyjne)

Gromadzenie się wojsk rosyjskich przy wschodniej granicy Ukrainy jest realnym zagrożeniem, Unia Europejska powinna być w tej kwestii solidarna z Kijowem – mówi europoseł Ryszard Czarnecki (PiS).

Koncentracja rosyjskich wojsk wokół Ukrainy. Gorąca linia Kijów-Waszyngton

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan odbył w piątek rozmowę z szefem biura prezydenta Ukrainy Andrijem Jermakiem na temat...

zobacz więcej

– Kiedyś lekceważono możliwości zaatakowania Gruzji przez Rosję. Potem uważano, że to niemożliwe, że Rosja może być tak bezczelna, żeby zabrać Krym i de facto zneutralizować wschodnie połacie Ukrainy. To się stało. W związku z tym w tej chwili UE musi podjąć jednoznaczne działania dyplomatyczne – mówi Czarnecki, który jest szefem delegacji Parlamentu Europejskiego do spraw Rosji.

Trzy kraje zagrożone przez Rosję


– Mam nadzieję, że kanclerz (Niemiec) Angela Merkel będzie tak samo aktywna w tej sprawie, jak była, niespodziewanie, w sprawie Białorusi. Nie można tego lekceważyć. Uważam, że obecnie trzy kraje w polskim sąsiedztwie są zagrożone przez Rosję. W pierwszej kolejności jest to Ukraina, ale także Łotwa i Estonia – zaznaczył.

Zobacz także: Rosja przygotowuje zamach stanu na Ukrainie. Zełenski podaje datę [WIDEO]

Rosja wysyła wojsko na Krym

Firmy działające w branży wywiadu wojskowego Janes oraz Conflict Intelligence Team (CIT) donoszą, że Rosja przemieszcza żołnierzy oraz sprzęt...

zobacz więcej

Czarnecki uważa, że to ostatni dzwonek na uświadomienie sobie, że nie można oddzielać gazociągu Nord Stream 2 od bieżącej polityki Rosji wobec Ukrainy i UE.

„Nie pytajmy komu bije dzwon, bo bije on nam”


– Jeśli niemieccy politycy chcą to rozdzielać, to popełniają błąd. Choć może z ich punktu widzenia nie jest to błąd, tylko pewna świadoma działalność, która pozwala im zachować dużo z Rosją lepsze relacje niż reszcie UE. Natomiast mówiąc mottem powieści Ernesta Hemingwaya, nie pytajmy, komu bije ten dzwon, bo bije on nam. W tej sprawie UE musi być solidarna z Polską, Litwą i Estonią, jeśli chodzi o granice z Białorusią, i równocześnie solidarna z Ukrainą w kontekście zagrożenia rosyjskiego – zaznaczył.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej