RAPORT

Wojna na Ukrainie

USA: „Wszystkie opcje są na stole” w kwestii zniechęcenia Rosji do agresji na Ukrainę

USA chcą wykorzystać „wszystkie opcje” jeśli chodzi o zniechęcenie Rosji do eskalacji konfliktu na Ukrainie(fot. Sergei Malgavko\TASS via Getty Images)
USA chcą wykorzystać „wszystkie opcje” jeśli chodzi o zniechęcenie Rosji do eskalacji konfliktu na Ukrainie(fot. Sergei Malgavko\TASS via Getty Images)

Asystent sekretarza stanu ds. Europy i Eurazji Karen Donfried stwierdziła w piątek, że „wszystkie opcje są na stole”, jeśli chodzi o zniechęcenie Rosji do eskalacji konfliktu na Ukrainie. Dodała też, że USA starają się pozyskać więcej informacji na temat próby zamachu stanu przeciwko prezydentowi Zełenskiemu.

Morawiecki: Większość krajów UE zrozumiała, że nie możemy mieć polityki otwartych drzwi

W rozmowie z niemiecką agencją dpa premier Morawiecki zauważa wytworzenie się pewnej jedności w Europie w sprawie polityki migracyjnej. Ocenił, że...

zobacz więcej

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

„Naszym celem wciąż jest uniknięcie tego. Jak wiadomo, wszystkie opcje są na stole, mamy cały zestaw narzędzi i cały zakres opcji” – powiedziała Donfried, odpowiadając na pytanie o działania USA wobec potencjalnej nowej inwazji Rosji na Ukrainę.

Donfried, która w amerykańskim resorcie dyplomacji odpowiada za politykę europejską, mówiła w piątek podczas telekonferencji prasowej o planowanej wizycie sekretarza stanu Antony'ego Blinkena na Łotwie i w Szwecji.

W poniedziałek w Rydze Blinken weźmie udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO, gdzie według Donfried ma odbyć „poważne rozmowy” zarówno na temat odpowiedzi na ruchy wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą, jak i o koncepcji strategicznej Sojuszu.

„Będziemy rozmawiać na temat naszej oceny tego, co dzieje się przy granicy i zaczniemy rozmowy o tym, jakie mamy opcje i co powinniśmy razem zrobić jako sojusz” – powiedziała.

Według CNN i innych mediów administracja Bidena rozważa obecnie wysłanie dodatkowego sprzętu i broni na Ukrainę w reakcji na działania Rosji.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Błaszczak dla „La Repubblica”: To nie jest kryzys migracyjny, ale kryzys polityczny

To, co dzieje się na granicy Polski z Białorusią, to nie jest kryzys migracyjny, ale kryzys polityczny, sterowany przez reżim białoruski, obliczony...

zobacz więcej

Mówiąc o drugiej części wizyty Blinkena – spotkaniu szefów dyplomacji krajów OBWE w Sztokholmie – Donfried nie odpowiedziała wprost na pytanie, czy dojdzie na nim do rozmów Blinkena z jego rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem. Zasugerowała jednak, że jest to możliwe.

Donfried odniosła się też do piątkowej konferencji prasowej prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, podczas której ogłosił on – powołując się na posiadane nagrania – o szykowanej próbie zamachu stanu przeciwko niemu, w którą mieli być zamieszani „przedstawiciele z Rosji” oraz ludzie najbogatszego ukraińskiego oligarchy Rinata Achmetowa. Według Zełenskiego zamach miał być planowany 1-2 grudnia.

„Jesteśmy w kontakcie z władzami Ukrainy i będziemy o tym rozmawiać. Staramy się uzyskać dodatkowe informacje na ten temat” – powiedziała Donfried. 


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej