RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Wariant Omikron. Włoscy badacze wykonali pierwszą fotografię

Naukowcy z Rzymu sfotografowali wariant koronawirusa o nazwie Omikron (fot. Shutterstock)
Naukowcy z Rzymu sfotografowali wariant koronawirusa o nazwie Omikron (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

W szpitalu pediatrycznym Bambino Gesù w Rzymie po raz pierwszy sfotografowano nowy wariant koronawirusa o nazwie Omikron. O osiągnięciu grupy tamtejszych badaczy poinformowano w sobotę.

Mutacja Omikron. Wielka Brytania zaostrza regulacje pandemiczne [WIDEO]

Wielka Brytania zaostrza zasady przyjazdu do kraju. To efekt pojawienia się nowego wariantu koronawirusa. Każdy, kto przyjedzie będzie musiał...

zobacz więcej

Zmutowany wariant wirusa został sfotografowany przez zespół naukowców pod kierunkiem profesora Carlo Federico Perno we współpracy z profesor Claudią Alteri z uniwersytetu w Mediolanie. Jedna fotografia przedstawia strukturę kolca białkowego wirusa w wariancie Omikron, a druga w Delcie, co porównuje się z kolcem pierwszej wersji SARS-CoV-2.

Jak wyjaśnili badacze, Omikron ma znacznie więcej mutacji niż Delta, która już była bardzo zmutowana. W przypadku nowego wariantu mutacje te są skoncentrowane w strefie, która wchodzi w interakcję z komórką ludzką.

Naukowcy wyjaśnili, że znaczne różnice w obrazie wirusa nie oznaczają automatycznie, że wariant jest bardziej niebezpieczny, ale to, że jeszcze bardziej dostosował się do organizmu człowieka.

„Dalsze badania wskażą nam, czy to przystosowanie jest neutralne, mniej czy bardziej niebezpieczne” – podkreślili badacze, cytowani przez włoską agencję informacyjną ANSA.

Ministerstwo Zdrowia Włoch wysłało do regionów okólnik, w którym zachęca do wzmocnienia działań w zakresie śledzenia i sekwencjonowania w celu zidentyfikowania możliwych przypadków związanych z wariantem B.1.1.529. Dokument został podpisany przez dyrektora generalnego Prewencji Sanitarnej przy Ministerstwie Zdrowia, Gianniego Rezzę. W zawiadomieniu podkreślono, że wariant ma dużą liczbę mutacji w genie S w porównaniu z oryginalnym wirusem. Jak wyjaśniono, to cecha, która może prowadzić do „znacznej zmiany właściwości antygenowych wirusa”.

We Włoszech zidentyfikowano już pierwszy przypadek zakażenia wariantem Omikron. Mężczyzna przyleciał z Mozambiku do Mediolanu kilka dni temu samolotem. Chwilę po wylądowaniu wykonał test na obecność koronawirusa. Zakażony wariantem B.1.1.529 oraz jego pięcioosobowa rodzina z regionu Kampania trafili na izolację. Są w dobrym stanie zdrowotnym.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej