RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Morawiecki: Większość krajów UE zrozumiała, że nie możemy mieć polityki otwartych drzwi

Premier o polityce ws. migrantów (fot. PAP/Albert Zawada/Irek Dorożański/Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej)
Premier o polityce ws. migrantów (fot. PAP/Albert Zawada/Irek Dorożański/Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej)

W rozmowie z niemiecką agencją dpa premier Morawiecki zauważa wytworzenie się pewnej jedności w Europie w sprawie polityki migracyjnej. Ocenił, że „większość krajów UE, z wyjątkiem jednego czy dwóch, zrozumiała, że nie możemy mieć polityki otwartych drzwi i wielokulturowości”.

Morawiecki: Musimy przejść przez to silniejsi, mądrzejsi i bardziej zjednoczeni

Chciałbym, aby pierwszą lekcją z kryzysu, jaki ma miejsce na polsko-białoruskiej granicy, była przede wszystkim lekcja jedności; musimy przejść...

zobacz więcej

Odnosząc się do otwarcia granic podczas kryzysu migracyjnego w 2015 roku, stwierdził, że „poprzednia polityka okazała się błędem”. Premier odrzucił zarazem pomysł wspólnej polityki azylowej UE. Jego zdaniem powinno to pozostać w gestii poszczególnych państw członkowskich.

Jak pisze dpa, szef polskiego rządu „ponowił ofertę współfinansowania repatriacji uchodźców z Białorusi”, ale „podkreślił, że UE jako całość ma taki obowiązek”. Agencja przypomina, że przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przed kilkoma dniami mówiła o możliwości przeznaczenia na ten cel do 3,5 mln euro.

Premier Mateusz Morawiecki wskazał, że dodatkowo do ochrony granic skierowanych może być 15 tys. polskich żołnierzy, „tak więc nasza granica jest dość szczelna”.

Premier: Aby zrozumieć znaczenie tego, co się dzisiaj dzieje, trzeba połączyć kilka elementów

To, z czym mamy do czynienia na Białorusi i na polsko-białoruskiej granicy, to przede wszystkim wykorzystywanie migrantów, aby wywołać głęboką...

zobacz więcej

Morawiecki w wywiadzie dla niemieckiej agencji prasowej wyraził zadowolenie z zaangażowania Unii Europejskiej w poszukiwanie dyplomatycznego rozwiązania kryzysu migracyjnego na granicy z Białorusią. Ocenił jednak, że „kiedy kanclerz (Niemiec Angela) Merkel zadzwoniła do (Alaksandra) Łukaszenki, przyczyniła się do legitymizacji jego reżimu, podczas gdy walka o wolną Białoruś trwa już od 15 miesięcy”.

W połowie listopada Merkel dwukrotnie rozmawiała telefonicznie z białoruskim przywódcą, za co została skrytykowana w kraju i za granicą. Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert uzasadnił ten kontakt katastrofalną sytuacją humanitarną tysięcy ludzi na granicy. Zaznaczył również, że procedura ta została skoordynowana z Komisją Europejską –przypomina dpa.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Morawiecki w wywiadzie oskarżył też Łukaszenkę o nadużywanie rozmów telefonicznych do własnych celów. „Zachowywał się tak, jakby Merkel zgodziła się na transport 2000 migrantów przez korytarz do Niemiec i innych krajów europejskich. A to nie jest w porządku” – powiedział szef polskiego rządu.

W piątek Łukaszenka powtórzył, że Merkel zgodziła się przyjąć uchodźców, czemu rząd w Berlinie stanowczo zaprzeczył.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej