RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

COVID-19: Nowy wariant koronawirusa prawdopodobnie już w Niemczech

Koronawirusa omikron stwierdzono u osoby, która wróciła z RPA (fot. Jens Schlueter/Getty Images)
Koronawirusa omikron stwierdzono u osoby, która wróciła z RPA (fot. Jens Schlueter/Getty Images)

Nowy wariant koronawirusa o nazwie Omikron dotarł najprawdopodobniej do Niemiec - ustaliły władze landowe Hesji. Stwierdzono go u jednej z osób powracających z Republiki Południowej Afryki, gdzie niedawno wykryto tę bardziej zaraźliwą mutację patogenu.

Wariant Omikron koronawirusa już w Czechach? Mógł tam trafić z Namibii

Jedno z laboratoriów w Czechach sprawdza możliwość pojawienia się w tym kraju nowego wariantu koronawirusa Omikron. Podejrzana próbka została...

zobacz więcej

Minister spraw społecznych w heskim rządzie Kai Klose powiedział, że osoba zakażona nową mutacją koronawirusa wylądowała wczoraj na lotnisku we Frankfurcie nad Menem.

– Badania laboratoryjne nie zostały jeszcze zakończone, ale te dotychczasowe skłaniają do podejrzenia, że poddana izolacji osoba zaraziła się wariantem, wykrytym niedawno w RPA – przekazał Kai Klose.

Pojawienie się nowej mutacji patogenu w Republice Południowej Afryki zaniepokoiło także niemieckiego ministra zdrowia Jensa Spahna, który poinformował o częściowym wstrzymaniu lotów z tego kraju.

Nowy wariant koronawirusa, określany jako B.1.1.529 lub Omikron po raz pierwszy wykryto w Botswanie 22 listopada (w poniedziałek).

Przeczytaj także: Przylecieli z RPA do Amsterdamu. 61 pasażerów z koronawirusem

Dziś odnotowano w Niemczech ponad 67 tysięcy zakażeń koronawirusem. Siedmiodniowy wskaźnik zachorowalności wzrósł do rekordowych 444 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców. Od kilku dni obowiązuje w większości landów tak zwana zasada „2G”, wykluczająca osoby niezaszczepione z życia publicznego.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej