RAPORT

Wojna na Ukrainie

Premier: Mochnacki był jednym z praojców polskiej niepodległości

– Maurycy Mochnacki był jednym z praojców polskiej niepodległości, a poprzez głębię swojego czynu i myśli - praojcem polskiej solidarności – mówił premier Mateusz Morawieckich w sobotę w Katedrze Polowej WP podczas uroczystości ponownego pochówku działacza emigracyjnego.

Sprowadzenie szczątków Maurycego Mochnackiego. Udział w ceremonii zapowiedział premier

Uroczystości sprowadzenia z Francji do Polski szczątków działacza emigracyjnego, pisarza, uczestnika i kronikarza powstania listopadowego Maurycego...

zobacz więcej

Jak mówił Morawiecki, Mochnacki budował zręby współczesnej polskiej tożsamości. – To właśnie jemu zawdzięczamy, że wraz z wielkimi wieszczami (...) budował nowoczesną, współczesną polską tożsamość i czynił to niezwykle skutecznie – powiedział szef rządu.

Kim był Mochnacki?


Jak przypomniał, Mochnacki w swoim krótkim, ale intensywnym życiu był spiskowcem, studentem, publicystą, muzykiem, powstańcem (listopadowym) i pisarzem. „Historia powstania narodu polskiego” Mochnackiego jest uważana przez wielu za wybitne dzieło prozy XIX w. – zaznaczył.

Zobacz także: Sprowadzenie szczątków Mochnackiego. „To jest symboliczny hołd dla pokolenia Wielkiej Emigracji”

W sobotę przed południem na wojskowym lotnisku Okęcie wylądowała trumna ze szczątkami działacza emigracyjnego, uczestnika i kronikarza Powstania Listopadowego Maurycego Mochnackiego, który zmarł w 1834 r. we Francji. Spocznie on na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej