RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Szczątki Maurycego Mochnackiego już w Warszawie

Na wojskowym lotnisku Okęcie w Warszawie wylądował w sobotę samolot CASA, który przeleciał z Francji z trumną ze szczątkami działacza emigracyjnego, pisarza, uczestnika i kronikarza Powstania Listopadowego Maurycego Mochnackiego.

Sprowadzenie szczątków Mochnackiego. „To jest symboliczny hołd dla pokolenia Wielkiej Emigracji”

„Decyzja premiera Mateusza Morawieckiego o sprowadzeniu szczątków Maurycego Mochnackiego i pochowaniu ich na Powązkach jest symbolicznym hołdem dla...

zobacz więcej

W ostatniej drodze do ojczyzny towarzyszyli Mochnackiemu żołnierze oraz delegacja z Polski, na czele z pełnomocnikiem rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Janem Dziedziczakiem, a także przedstawiciele mera Auxerre, miasta, w którym Mochnacki zmarł i został pochowany.

Na płycie Wojskowego Portu Lotniczego Warszawa – Okęcie odbyła się się uroczystość przyjęcia szczątków Maurycego Mochnackiego.

Zobacz także: Szczątki Maurycego Mochnackiego już w Warszawie

Następnie w Katedrze Polowej WP odprawiona zostanie msza żałobna. Po jej zakończeniu szczątki uczestnika i kronikarza Powstania Listopadowego zostaną przetransportowane na Cmentarz Wojskowy na Powązkach.

Maurycy Mochnacki (1803-1834) uznawany jest za jednego z najpłodniejszych publicystów politycznych okresu zaborów. Był znany ze swojego radykalizmu i bezkompromisowego diagnozowania przyczyn politycznych klęsk Polski. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim, skąd został w 1823 r. relegowany z rozkazu księcia Konstantego za przynależność do Związku Wolnych Polaków. Był uczestnikiem sprzysiężenia Piotra Wysockiego. Wziął udział w Powstaniu Listopadowym. Został odznaczony Orderem Virtuti Militari. Po upadku zrywu emigrował do Francji, gdzie napisał „Powstanie narodu polskiego w roku 1830 i 1831”.
teraz odtwarzane
Jan Dziedziczak o Maurycym Mochnackim

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej