RAPORT

Pogarda

Nowy sondaż parlamentarny. Na podium zyskuje tylko jedna partia

Nowy sondaż poparcia dla partii politycznych (fot. PAP/Marcin Obara)
Nowy sondaż poparcia dla partii politycznych (fot. PAP/Marcin Obara)

Najnowsze

Popularne

Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie wygrałoby wybory parlamentarne, gdyby odbywały się teraz – wynika z nowego sondażu pracowni Estymator dla dorzeczy.pl. Na politycznym podium poparcie tracą zarówno PiS jak i Koalicja Obywatelska; zyskuje tylko Polska 2050.

Ofensywa dyplomatyczna prezydenta. Z liderami V4 porozmawia o sytuacji w regionie

Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w spotkaniu głów państw Grupy Wyszehradzkiej w poniedziałek w Budapeszcie. Tematem spotkania będzie polityczna...

zobacz więcej

Na partię Jarosława Kaczyńskiego zagłosować chce 35,3 proc. badanych. Oznacza to spadek o 2,3 pkt. proc. w porównaniu do poprzedniego badania. Jak podaje serwis, w takim przypadku PiS zdobyłoby 194 mandaty (41 mniej niż w wyborach w 2019 roku).

Drugie miejsce przypadło Koalicji Obywatelskiej, która traci poparcie wyborców (- 0,8 pkt. proc.) i może liczyć na 23,8 proc. Taki wynik oznacza 115 mandatów i stratę 19 miejsc w Sejmie.

Podium zamyka Polska 2050 Szymona Hołowni, którą popiera 15,8 proc. badanych (+ 3 pkt. proc.). Ten wynik daje Hołowni 71 miejsc w Sejmie.

Na kolejnym miejscu jest Konfederacja z wynikiem 8,6 proc. (+ 0,4 pkt. proc.). W takim układzie Konfederacja zyskuje 23 mandaty w porównaniu do wyborów w 2019 roku i w sumie ma 34 mandaty.

Fake news Trzaskowskiego. Szpital na PGE Narodowym działa od czwartku

Szpital tymczasowy na PGE Narodowym przyjmuje pacjentów od czwartku, obecnie przebywa w nim 20 chorych – przekazał Centralny Szpital Kliniczny...

zobacz więcej

Lewica w tym badaniu ma 7,7 proc. głosów (-1,4 pkt. proc.), co przekłada się na 24 miejsca w Sejmie. To aż o 25 mandatów mniej niż w ostatnich wyborach parlamentarnych.

Chęć zagłosowania na PSL deklaruje 7,1 proc. respondentów (oznacza to 21 mandatów), czyli o 1,4 pkt. proc. więcej niż w ostatnim badaniu. Wynik oznacza 9 mandatów mniej niż w 2019 roku.

1,7 proc. badanych wskazało odpowiedź „inni” (-0,3 pkt. proc.).

Badanie przeprowadzono w dniach 25-26 listopada 2021 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1021 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię w wyborach do Sejmu będą głosować. Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 56 proc.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej