RAPORT

Wojna na Ukrainie

Atak migrantów pod Białowieżą. MON: byli uzbrojeni w nóż

Grupa około 100 agresywnych migrantów zaatakowała umocnienia na granicy polsko-białoruskiej w okolicach Białowieży. Akcję kontrolowały białoruskie służby, które oślepiały polskich funkcjonariuszy i żołnierzy laserami i stroboskopem. Straż Graniczna przekazała, że atak został odparty. Dwóch żołnierzy zostało niegroźnie poszkodowanych.

Ewakuacja setek migrantów z Mińska. Porównują reżim Łukaszenki do Państwa Islamskiego

Samoloty z migrantami odlatują z Białorusi do krajów arabskich, mimo ostrzeżeń reżimu Aleksandra Łukaszenki, że loty mogą się nie odbyć, bo „nie...

zobacz więcej

Rzeczniczka Straży Granicznej, Anna Michalska poinformowała, że na odcinku granicy ochranianym przez placówkę w Białowieży grupa ponad 100 osób próbowała siłą wtargnąć na terytorium Polski.

– Ludzie ci zostali dowiezieni na granicę przez służby białoruskie samochodami ciężarowymi. Koło osiemnastej rozpoczęli atak od rzucania kamieniami, kawałkami drewna, elementami rur z ogrodzenia – przekazała.

Białorusini oślepiali polskich żołnierzy stroboskopami i laserami, dwóch polskich żołnierzy zostało niegroźnie rannych. Nie było potrzeby odwożenia ich do szpitala.

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że wśród przedmiotów znalezionych przy migrantach, którzy próbowali nielegalnie przekroczyć granice w rejonie Białowieży znaleziono m. in. nóż.

Próby inwigilacji granicy polsko-białoruskiej. Tak reaguje Żelazna Dywizja

Grupa około 100 agresywnych migrantów zaatakowała umocnienia na granicy polsko-białoruskiej w okolicach Białowieży. Akcję kontrolowały białoruskie...

zobacz więcej

W piątek zanotowano 206 prób nielegalnego przekroczenia granicy białorusko-polskiej. Za pomocnictwo zatrzymano siedmiu cudzoziemców.

W czwartek późnym wieczorem grupa prawie 200 migrantów forsowała granicę polską w okolicach Czeremchy. Podczas ataku ranny został jeden żołnierz.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 37 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 8 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią do końca listopada obowiązuje stan wyjątkowy. Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na Podlasiu.

Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu, kamery dzienne i nocne. Na Lubelszczyźnie naturalną zaporą jest Bug.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej