RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Konferencja WTO odwołana z powodu pogarszającej się sytuacji pandemicznej

Siedziba WTO w Genewie (fot. MyLoupe/Universal Images Group via Getty Images)
Siedziba WTO w Genewie (fot. MyLoupe/Universal Images Group via Getty Images)

Konferencja na szczeblu ministerialnym Światowej Organizacji Handlu (WTO) została odwołana z powodu pogarszającej się światowej sytuacji pandemicznej – poinformowali w piątek oficjalnie przedstawiciele WTO. Konferencja miała odbyć się w dniach 30 listopada – 3 grudnia w Genewie z udziałem ok. 4 tys. uczestników.

Koncentracja rosyjskich wojsk wokół Ukrainy. Gorąca linia Kijów-Waszyngton

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan odbył w piątek rozmowę z szefem biura prezydenta Ukrainy Andrijem Jermakiem na temat...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Jak poinformowano w genewskiej siedzibie WTO, konferencję przełożono na późniejszy termin, którego na razie nie ustalono. Jako przyczynę podano stale wzrastającą liczbę zachorowań oraz zgonów spowodowanych koronawirusem oraz pojawienie się jego nowego, jeszcze bardziej niebezpiecznego wariantu, który otrzymał nazwę Omikron.

Media podkreślają, że to pierwszy przypadek odwołania konferencji ważnej organizacji międzynarodowej z powodu nowej fali pandemii COVID-19.

Uczestnicy konferencji, pierwszej tego rodzaju od czterech lat, mieli zająć się m. in. kwestią porozumienia o subsydiowaniu rybołówstwa, mającego zapobiec zbyt intensywnym połowom, oraz uchyleniem praw patentowych i przepisów o ochronie własności intelektualnej wobec twórców szczepionek na COVID-19.

Według źródeł, na które powołuje się Reuter, ambasadorzy 164 krajów członkowskich WTO uznali, że wobec nowych restrykcji antycovidowych władz szwajcarskich, część delegacji nie byłaby w stanie przybyć do Genewy. Obrady zdalne nie wchodziła natomiast w grę.

Władze szwajcarskie wprowadziły od piątku zakaz przyjmowania samolotów przylatujących z Afryki Południowej. Ponadto osoby przybywające z Belgii, Hongkongu, Izraela i innych krajów, w których stwierdzono obecność nowego wariantu koronawirusa, muszą przedstawić negatywny wynik testu i poddać się 10-dniowej kwarantannie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej