RAPORT

Wojna na Ukrainie

Koncentracja rosyjskich wojsk wokół Ukrainy. Gorąca linia Kijów-Waszyngton

Możliwa rosyjska inwazja na Ukrainę tej zimy (fot. Leonid Faerberg/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Możliwa rosyjska inwazja na Ukrainę tej zimy (fot. Leonid Faerberg/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan odbył w piątek rozmowę z szefem biura prezydenta Ukrainy Andrijem Jermakiem na temat manewrów rosyjskiego wojska przy granicy z Ukrainą – podał Biały Dom. Obaj zgodzili się, że „wszystkie strony” powinny podjąć wysiłki w celu deeskalacji napięć.

Rosja przygotowuje zamach stanu na Ukrainie. Zełenski podaje datę [WIDEO]

Agencja Bloomberga informuje, że żołnierze oraz sprzęt wojskowy trafiają na Krym od zeszłego tygodnia. Wcześniej czołgi oraz inny ciężki sprzęt...

zobacz więcej

„(Sullivan i Jermak) rozmawiali o podzielanych przez siebie niepokojach związanych z rosyjskimi działaniami wojskowymi przy granicy z Ukrainą i ostrą retoryką wobec Ukrainy. Zgodzili się, że wszystkie strony powinny podjąć wysiłki dyplomatyczne w celu deeskalacji napięć” – napisano w oświadczeniu Białego Domu. Doradca Bidena miał podkreślić „niezachwiane” poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

Rozmowa Sullivana z Jermakiem jest kolejną w całej serii dyplomatycznych kontaktów USA z Ukrainą i sojusznikami w regionie. W środę temat ten był również przedmiotem rozmowy Sullivana z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawłem Solochem.

Zobacz także: Rosja wysyła wojsko na Krym

Obawy USA i Ukrainy budzi koncentracja ok. 90 tys. rosyjskich żołnierzy przy granicach Ukrainy oraz informacje wywiadowcze wskazujące na konkretne plany sugerujące ponowną rosyjską inwazję na Ukrainę tej zimy.

Rozmowa ze stroną rosyjską


Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w piątek, że Jermak odbędzie wkrótce rozmowę na ten temat ze stroną rosyjską, co miała zasugerować m.in. ustępująca kanclerz Niemiec Angela Merkel. „(Europejscy liderzy) chcą kontaktu naszej administracji z administracją Rosji. Myślę, że w najbliższym czasie Jermak będzie się z nimi kontaktować. Absolutnie nie jesteśmy przeciwko” – wskazał Zełenski.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
W przyszłym tygodniu może też dojść do rozmów na ten temat między szefem dyplomacji USA Antonym Blinkenem i jego rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem .

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej