RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Zasady obecności dziennikarzy w rejonie przygranicznym? Żaryn: Sytuacja nadal jest niespokojna

Migranci usiłują forsować granicę polsko-białoruską (fot. PAP/Irek Dorożański/DWOT)
Migranci usiłują forsować granicę polsko-białoruską (fot. PAP/Irek Dorożański/DWOT)

Przygotowywane są zasady obecności mediów w rejonie przygranicznym na polsko-białoruskiej granicy – oświadczył rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Ocenił, że nadal sytuacja jest tam niespokojna, a obecność mediów w pierwszym tygodniach kryzysu powodowała eskalacyjne happeningi i akcje polityczne.

Dziennikarz zatrzymany koło Michałowa. Nie chciał pokazać dokumentów

W czwartek na terenie ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Michałowie funkcjonariusze próbowali zatrzymać kierowcę samochodu do kontroli....

zobacz więcej

Żaryn w Polsat News pytany był o sytuację na granicy polsko-białoruskiej i obecność tam dziennikarzy, którzy obecnie nie mogą pracować w obszarze przygranicznym, objętym stanem wyjątkowym. Wskazał, że te regulacje kończą się za kilka dni i przygotowywane są nowe zasady obecności mediów w rejonie przygranicznym. Ocenił, że sytuacja nadal jest niespokojna, a chwilami niebezpieczna.

Dopytywany o to, dlaczego dziennikarzy nie ma na granicy, Żaryn powiedział, że: „mieliśmy do czynienia z tą fazą konfliktu, która spowodowała, że sytuacja na granicy była bardzo niebezpieczna, jednocześnie widzieliśmy przez pierwsze tygodnie tego konfliktu, że obecność mediów napędza różnego rodzaju eskalacyjne happeningi, akcje polityczne, dlatego tak rozumiem tę decyzję, zdecydowano się przede wszystkim na zabezpieczenie tej strefy tuż przy granicy, po to żeby dać jasną państwową odpowiedź, że ta granica nasza pozostanie szczelna i jednocześnie uniemożliwić rozgrywanie polityczne tej sytuacji, która jest na granicy w Polsce”.

Propaganda Łukaszenki


Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych mówił też o piątkowej wizycie Alaksandra Łukaszenki w Bruzgach, gdzie przebywają migranci. Ocenił, że była to wizyta propagandowa. – Łukaszenka był tam, przekonywał migrantów, po pierwsze, że nadal warto atakować granice Polski i warto przeć na Zachód, bowiem on nie odeśle nikogo bez woli z Białorusi – mówił Żaryn. Dodał, że dyktator „zapowiadał i sugerował, że będzie pomagał w atakach na polską linię graniczą”.

Wyjaśnił, że polska strona wie, iż Białoruś kontroluje grupy migrantów, które są dowożone do linii granicy, białoruska straż graniczna bierze też udział w atakach, między innymi rzuca kamieniami w polskich funkcjonariuszy, pomaga migrantom w przekraczaniu granicy – daje sprzęt i narzędzia. Żaryn mówił, że w Bruzgach budowane jest swoiste miasteczko, a migranci mogą w nim spędzić wiele tygodni. – Szacujemy, że do tej pory ewakuowano z Białorusi do Iraku i Syrii w okolicach tysiąca cudzoziemców, którzy trafili na Białoruś w ostatnich miesiącach. My szacujemy jednocześnie, że ponad 10 tysięcy tych cudzoziemców wciąż na Białorusi pozostaje – powiedział i ocenił, że skala powrotowa nie jest duża. Dodał, że ostatniej doby kolejne samoloty z migrantami wyleciały z lotniska w Mińsku.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Na pytanie, jak długo może ten kryzys potrwać, powiedział, że trudno o takie oceny, gdyż Łukaszenka jest „mocno nieprzewidywalny”. – Jest zaskakujący czasami nawet dla swojego politycznego patrona, czyli Władimira Putina. Proces destabilizowania naszego regionu może trwać wiele miesięcy – dowodził. Ocenił przy tym, że kryzys jest źródłem finansów dla wielu białoruskich instytucji państwowych, ma też poparcie Putina.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej