RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

KE zadowolona z reformy sądownictwa w Hiszpanii. Kaleta: Czysta hipokryzja

Komisarz Didier Reynders krytykuje reformę sądownictwa w Polsce (fot. PAP/Paweł Supernak)
Komisarz Didier Reynders krytykuje reformę sądownictwa w Polsce (fot. PAP/Paweł Supernak)

Unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders poinformował, że omówił z hiszpańską minister sprawiedliwości Pilar Llop Cuencą plany reformy sądownictwa w tym kraju. „Podwójne standardy, nie do przejęcia” – skomentował na Twitterze wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

TK nt. badania legalności wyboru sędziów Trybunału przez ETPC: Niekonstytucyjne

Przepis Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w zakresie, w jakim przyznaje ETPC kompetencje do oceny legalności wyboru sędziów Trybunału...

zobacz więcej

„Bardzo dobre spotkanie z Pilar Llop Cuencą, minister sprawiedliwości Hiszpanii. Z zadowoleniem przyjmuję trwające w Hiszpanii reformy mające zapewnić transformację cyfrową w obszarze wymiaru sprawiedliwości. Podkreśliłem również potrzebę poczynienia postępów w mianowaniu członków i reformie Rady Sądownictwa” – napisał na Twitterze Reynders.

Wpis skomentował wiceminister sprawiedliwości, który odniósł się do sytuacji wokół Krajowej Rady Sądownictwa. „Komisarz Reynders popiera procedurę powoływania członków Rady Sądownictwa w Hiszpanii, a jednocześnie Komisja Europejska atakuje Polskę za rzekome naruszenie praworządności, choć procedura powoływania członków takiej rady jest taka sama. Czysta hipokryzja” – ocenił Kaleta.

„Warto wspomnieć, że blokowanie funduszy unijnych, kary i wszelkie procedury przeciwko Polsce w zakresie praworządności wynikają z tej kwestii. Rzekomy brak niezależności polskiego sądownictwa ma być wynikiem budowy KRS. Podwójne, niedopuszczalne standardy” – przekonuje wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości.

W ubiegły czwartek Reynders przyjechał do Polski z wizytą. Rozmawiał między innymi z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą. Wziął też udział w posiedzeniu połączonych sejmowych komisji sprawiedliwości i do spraw Unii Europejskiej, na którym przedstawił główne założenia drugiego raportu Komisji Europejskiej na temat praworządności w Polsce. Komisarz skrytykował między innymi reformę sądownictwa.

„Pan komisarz Reynders pochodzi z Belgii, czyli kraju, którego państwowość ma niecałe 200 lat. Jest gościem w Polsce, która ma historię sięgającą ponad 1000 lat. Już choćby z tego powodu nie wypada nas uczyć praworządności” – skomentował na Twitterze minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Wójcik. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej