RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zmutowany koronawirus atakuje. Brytyjczycy w panice próbują wydostać się z RPA

Wielka Brytania zawiesiła loty z krajów afrykańskich (fot. EPA/CAROLINE BREHMAN)
Wielka Brytania zawiesiła loty z krajów afrykańskich (fot. EPA/CAROLINE BREHMAN)

Brytyjczycy, którzy chcą wydostać się z RPA po nałożeniu blokady na loty z tego kraju, szturmują lotnisko OR Tambo w Johannesburgu – podał w piątek południowoafrykański portal News24. Brytyjski rząd zakazał lotów z RPA z powodu wykrycia w tym kraju nowego wariantu wirusa.

Nowy wariant koronawirusa. Restrykcje na poziomie unijnym?

W Brukseli trwa narada w sprawie nowego wariantu koronawirusa i wstrzymywania lotów. Bardzo dużo wskazuje na to, że takie restrykcje zostaną...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Tłumy sfrustrowanych Brytyjczyków pojawiły się na lotnisku Tambo w nadziei na znalezienie połączenia, które pozwoli im na powrót do kraju – pisze News24.

Nieoczekiwane objęcie RPA i sześciu innych krajów południa Afryki zakazem podróży przez brytyjski rząd wywołało panikę wśród brytyjskich turystów.

RPA - ile zakażeń koronawirusem?


Mimo wykrycia nowego wirusa w RPA, w kraju liczba nowych zakażeń koronawirusem jest nadal znacznie niższa niż w Wielkiej Brytanii i w piątek wynosiła 2465. Jednak służba ochrony lotniska Tambo poinformowała News24, że Brytyjczycy są zdesperowani i starają się za wszelka cenę wyjechać, biorą też pod uwagę konieczność odbycia kwarantanny po powrocie do kraju.

Pojawiła się informacja, że z RPA będą mogli wylecieć tylko obywatele brytyjscy. Na razie niektórzy z nich otrzymali jednak informację od linii British Airways, że ich loty zostały odwołane. Wcześniej w piątek minister spraw zagranicznych RPA Naledi Pandor potępiła decyzję Wielkiej Brytanii, która jako pierwsza zawiesiła loty z krajów afrykańskich, w których występuje nowy wariant koronawirusa, w tym z RPA.

Pandor powiedziała, że posunięcie Londynu było zbyt „pospieszne” i zaapelowała do brytyjskich władz o „ponowne przemyślenie tej decyzji”. Minister zdrowia RPA dr Mathume Joseph Phaahla skrytykował Londyn za podjęcie takich kroków bez konsultacji z południowoafrykańskim rządem. Podkreślił, że nałożenie restrykcji na loty z RPA przez wiele krajów jest niezgodne z wytycznymi oraz normami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Phaahla zwrócił też uwagę, że blokady wprowadzane przez kraje, w których COVID-19 jest znacznie większym problemem niż w RPA, nie mają sensu.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Nowy wariant koronawirusa został najpierw wykryty w Botswanie, a następnie szybko poddany sekwencjonowaniu DNA w Pretorii. Teraz pojawiły się poważne obawy, że zagrozi on mieszkańcom RPA, gdzie tylko 42 proc. populacji otrzymało co najmniej pierwszą dawkę szczepionki na COVID-19. Jeszcze bardziej niepokojące jest to, że nowy wirus rozprzestrzeni się w innych krajach Afryki, gdzie średnio zaszczepionych jest tylko 3 proc. społeczeństwa – wyjaśnia BBC.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej