RAPORT

Pogarda

Nowy wariant koronawirusa. Restrykcje na poziomie unijnym?

Możliwe jest wstrzymanie lotów do RPA (fot. PAP/EPA/SASCHA STEINBACH)
Możliwe jest wstrzymanie lotów do RPA (fot. PAP/EPA/SASCHA STEINBACH)

Najnowsze

Popularne

W Brukseli trwa narada w sprawie nowego wariantu koronawirusa i wstrzymywania lotów. Bardzo dużo wskazuje na to, że takie restrykcje zostaną wprowadzone, i to na poziomie unijnym – powiedział w piątek w Radiu Zet wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Powodem jest potencjalnie większe zagrożenia, jakie może za sobą nieść nowy wariant SARS-CoV-2.

Nowy wariant koronawirusa. Jest groźny?

Nowy wariant koronawirusa, jaki pojawił się w Afryce, jest niepokojący. Za wcześnie jednak na ocenę, na ile jest groźny i czy wyprze Deltę –...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

W Belgii wykryto pierwszy w Europie przypadek nowego wariantu koronawirusa, B.1.1.529, który pierwotnie zidentyfikowano na południu Afryki – poinformował w piątek minister zdrowia Frank Vandenbroucke.

O pierwszym przypadku poinformował także cytowany przez agencję Reutera belgijski wirusolog Marc Van Ranst, którego laboratorium współpracuje z belgijskim instytutem zdrowia publicznego Sciensano. Jak podał Van Ranst, nowy wariant stwierdzono u turysty, który 11 listopada wrócił do Belgii z Egiptu.

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) spotkają się w piątek, aby ocenić wariant, który w środę został sklasyfikowany jako wariant pod obserwacją. Jeśli zostanie podniesiony do rangi wariantu niepokojącego, może otrzymać nazwę z greckiego alfabetu. Bliższe zbadanie B.1.1.529 „zajmie najbliższych kilka tygodni” – poinformował rzecznik WHO Christian Lindmeier.

Jabłoński przyznał w rozmowie z Radiem Zet, że niewykluczone, iż nowa odmiana koronawirusa jest już na terenie innych państw unijnych, nie tylko Belgii. – Te informacje są niepokojące, dlatego niewykluczone, że takie restrykcje zostaną wprowadzone – mówił w odniesieniu do potencjalnego wstrzymania lotów nad przestrzenią powietrzną Unii Europejskiej.

– Decyzja w tej sprawie zapadnie jeszcze dziś wieczorem. Wszystko wskazuje na to, że te działania będą skoordynowane, aby zabezpieczyć cały kontynent przed wpływami kolejnych osób, które mogą być zakażone tym wariantem – podkreślił Jabłoński.Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej