RAPORT

Wojna na Ukrainie

Sprowadzenie szczątków Maurycego Mochnackiego. Udział w ceremonii zapowiedział premier

W sobotę 27 listopada br. w Warszawie odbędą się uroczystości pogrzebowe Maurycego Mochnackiego (fot. PAP/Leszek Szymański)
W sobotę 27 listopada br. w Warszawie odbędą się uroczystości pogrzebowe Maurycego Mochnackiego (fot. PAP/Leszek Szymański)

Uroczystości sprowadzenia z Francji do Polski szczątków działacza emigracyjnego, pisarza, uczestnika i kronikarza powstania listopadowego Maurycego Mochnackiego rozpoczęły się w piątek we francuskim Auxerre, gdzie spoczywa Mochnacki. W sobotę w Warszawie odbędą się uroczystości pogrzebowe, w których udział zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

IPN zidentyfikował szczątki żołnierza „Łupaszki”. Pomógł materiał pobrany od matki

IPN zidentyfikował szczątki żołnierza podziemia antykomunistycznego ppor. Henryka Wieliczko ps. Lufa, które zostały znalezione w kwietniu br. na...

zobacz więcej

W piątek do Francji przybył pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak, który w asyście wojskowej będzie towarzyszyć trumnie ze szczątkami Mochnackiego w drodze do kraju. – Sprowadzenie do Polski szczątków Maurycego Mochnackiego to symboliczne zamknięcie rozdziału – powiedział w Auxerre. To jest przypomnienie wielkiej postaci i twórcy myśli polskiego romantyzmu - podkreślił.

– Ten wielki twórca myśli romantyzmu polskiego wraca do domu. To jest element realizacji już rozpoczynającego się Roku Romantyzmu Polskiego, ale to też jest przypomnienie tej wielkiej postaci, która jest pamiętana w Polsce, ale nie w takiej skali, na jaką Maurycy Mochnacki zasługuje – powiedział dziennikarzom minister Dziedziczak.

Współtwórca idei polskiego romantyzmu


Wskazał, że Mochnacki w XIX wieku był współtwórcą idei polskiego romantyzmu. – To nie tylko bohater powstania listopadowego, ale też człowiek, który podkreślał, że rodząca się wtedy polska literatura, będzie spoiwem naszej tożsamości. To się wszystko sprawdziło. Zwróćmy uwagę, że największe dzieła polskiej literatury powstały w okresie zaborów, w XIX wieku i były swoistą odpowiedzią na tę ideę Maurycego Mochnackiego – powiedział pełnomocnik.

Jak mówił, sprowadzenie szczątków Mochnackiego do Polski to „symboliczne zamknięcie rozdziału”. Ocenił, że wydarzenie jest „przypomnieniem, czym tak naprawdę jest tożsamość, która rodziła się w XIX wieku w całej Europie, rodziła się także w Polsce”.

Premier Morawiecki z pakietem rozwiązań, Tusk o guzikach. Mocne porównanie [WIDEO]

– Łącznie wszystkie nasze działania to pakiet dzisiaj ok. 10 mld zł, który składa się przede wszystkim z zasadniczych obniżek podatków – mówił w...

zobacz więcej

W sobotę rano 27 listopada br. trumna ze szczątkami Mochnackiego wyruszy w drogę do ojczyzny. Uroczystości przyjęcia szczątków w Wojskowym Porcie Lotniczym w Warszawie, które odbędą się z udziałem wojskowej asysty honorowej, rozpoczną się ok. godz. 11:30.

Udział we wszystkich uroczystościach sobotnich zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Trumna zostanie przewieziona do Katedry Polowej Wojska Polskiego, gdzie o godz. 13:00 odbędzie się msza żałobna. W trakcie mszy zaplanowano m.in. przemówienie premiera Morawieckiego. Po mszy szczątki uczestnika i kronikarza powstania listopadowego zostaną przetransportowane na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie odbędą się uroczystości pogrzebowe.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Fragment życiorysu


Maurycy Mochnacki (1803-1834) uznawany jest za jednego z najpłodniejszych publicystów politycznych okresu zaborów. Był znany ze swojego radykalizmu i z bezkompromisowego diagnozowania przyczyn politycznych klęsk Polski. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim, skąd został w 1823 r. relegowany z rozkazu księcia Konstantego za przynależność do Związku Wolnych Polaków. Był uczestnikiem sprzysiężenia Piotra Wysockiego. Wziął udział w powstaniu listopadowym. Został odznaczony Orderem Virtuti Militari. Po upadku zrywu emigrował do Francji, gdzie napisał „Powstanie narodu polskiego w roku 1830 i 1831”. Popadał w konflikty ze starszymi i z bardziej doświadczonymi politykami Wielkiej Emigracji działającymi we Francji. „W emigracji wojna domowa trwa ciągle. Mnóstwo partii, rozjątrzenia coraz większe” – pisał w liście do rodziców 6 listopada 1834 r.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej