RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kierowcy Ubera zablokowali tunele drogowe w Brukseli

Kierowcy mają protestować codziennie, dopóki władze Brukseli nie spełnią ich żądań (fot.  Dursun Aydemir/Anadolu Agency via Getty Images)
Kierowcy mają protestować codziennie, dopóki władze Brukseli nie spełnią ich żądań (fot. Dursun Aydemir/Anadolu Agency via Getty Images)

Wiele tuneli drogowych w centrum Brukseli było w piątek zablokowanych, ponieważ kierowcy Ubera kontynuowali protest przeciwko orzeczeniu sądu apelacyjnego. Sąd orzekł, że korzystanie z aplikacji Uber przez kierowców z prywatnych wypożyczalni jest nielegalne.

Francuscy taksówkarze nie chcą Ubera. Protestują, palą opony i biją się z policją na ulicach Paryża

Do starć kierowców taksówek z policją doszło we wtorek na jednej z arterii Paryża. Protestujący palili opony, policja użyła gazu łzawiącego. Prócz...

zobacz więcej

W piątek rano tunele Jubelpark i Wet na wschód od centrum stolicy Belgii zostały zablokowane przez protestujących. Brukselska agencja transportowa Brussel Mobiliteit poinformowała, że kilka tuneli na wewnętrznej obwodnicy również jest nieczynnych z powodu akcji – informuje telewizja VRT.

Decyzja sądu w sprawie Ubera


W środę Sąd Apelacyjny w Brukseli orzekł, że korzystanie z aplikacji Uber przez kierowców z prywatnych wypożyczalni jest nielegalne. Orzeczenie opierało się na ustawie z 1995 r. przyjętej przez Parlament Regionalny Brukseli w sprawie wynajmu samochodów i usług taksówkowych.

Oznacza to, że ok. 2000 kierowców, którzy używają swoich pojazdów jako prywatnych taksówek za pośrednictwem aplikacji Uber, nie będzie już mogło tego robić od godziny 18 w piątek 26 listopada. Kierowcy Ubera protestują, by wywrzeć presję na brukselski rząd regionalny i wymusić na nim jak najszybsze wprowadzenie nowych przepisów. Twierdzą, że będą protestować codziennie, dopóki władze Brukseli nie spełnią ich żądań.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej