RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Spotkanie Kraski z posłami nt. pandemii. „Jest zgoda w trzech kwestiach”

W sprawie propozycji PSL-KP, by płacić za szczepienie, nie było jednomyślności (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)
W sprawie propozycji PSL-KP, by płacić za szczepienie, nie było jednomyślności (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Ustawa o funduszu kompensacyjnym, darmowe testy dla grup zawodowych mających kontakt z ludźmi, dodatki dla zawodów niemedycznych zatrudnionych przy walce z pandemią - o takich uzgodnieniach ze spotkania z przedstawicielami klubów i kół poinformował dziennikarzy wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Dworczyk: Na tym etapie nie przewidujemy wprowadzenia obowiązku szczepień

Na tym etapie nie przewidujemy wprowadzenia obowiązku szczepień przeciw COVID-19 – poinformował w czasie posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i...

zobacz więcej

W Sejmie odbyło się spotkanie wiceministra zdrowia Waldemara Kraski z przedstawicielami klubów i kół w sprawie walki z pandemią COVID-19. Po trwającym ponad dwie godziny spotkaniu Kraska spotkał się z dziennikarzami na konferencji prasowej.

Fundusz kompensacyjny


– Po pierwsze była zgoda wszystkich, abyśmy wprowadzili ustawę o funduszu kompensacyjnym . Ta ustawa zostanie w poniedziałek skierowana do Sejmu. To będzie ustawa tylko o tym funduszu, nie będą w tej ustawie zamieszczone inne, dodatkowe rzeczy – powiedział wiceminister.

– Wszystkie strony zgadzały się, że to jest bardzo ważne, żeby także te osoby, które się wahają, czy się zaszczepić, miały twardy dowód na to, że jak powstaną niepożądane odczyny poszczepienne, będą miały za to jakąś rekompensatę – dodał.

Darmowe testyWszyscy uczestniczy zgodzili się też, że wprowadzone zostaną dobrowolne, darmowe testy dla osób, które mają duży kontakt z ludźmi. Chodzi o pracowników służby zdrowia, oświaty, administracji, komunikacji miejskiej. – To będzie w formie rozporządzenia, żeby taki pracownik mógł na swoją prośbę wykonać bezpłatnie test – zaznaczył. Ktoś taki, kto będzie się poddawał testowi, nie będzie od razu włączany w kwarantanny, tak jest do tej pory. Jak powiedział wiceminister, jeszcze nie wiadomo, czy testy będą genetyczne, czy antygenowe.

Dodatki dla niemedycznych pracowników oddziałów covidowych


Trzecie uzgodnienie to dodatki finansowe dla pracowników niemedycznych, którzy pracują w oddziałach covidowych. – Chodzi o personel, który uczestniczy w procesie terapeutycznym, czyli panie salowe, administracja, sekretarki – mówił Kraska.

Mieli handlować fałszywymi certyfikatami szczepień. Reaguje NFZ

Centrum Medyczne MASMED w Zabierzowie w Małopolsce miało wydawać fałszywe certyfikaty szczepień przeciw COVID-19. O procederze poinformowały Fakty...

zobacz więcej

– To były trzy kwestie, które zgłosiłem na początku, bo sądziłem, że będzie tutaj konsensus i zgoda – dodał.

Obostrzenia i certyfikatyPrzyznał, że zgody nie było w sprawie obostrzeń i certyfikatu covidowego. – Nie było tu jednomyślności, koła i kluby miały różne ona ten temat poglądy – zaznaczył. Był też pomysł Koalicji Polskiej, by płacić za szczepienie (ten, kto się zaszczepi, dostanie pieniądze). – W tej sprawie też nie było jednomyślności – poinformował.

– Wysłuchaliśmy wszystkich klubów i kół parlamentarnych, w następnym spotkaniu przedstawimy nasze propozycje, co ewentualnie w tym kierunku powinniśmy zrobić – zapowiedział wiceminister.

Dezynfekcja, dystans, maseczki


– Jesteśmy w tej chwili w okolicach czwartej fali, więc to jest bardzo ważne, byśmy przerwali ten łańcuch epidemiologiczny tymi prostymi i bardzo tanimi metodami - maseczką, dystansem, dezynfekcją – przekonywał Waldemar Kraska.

Przeczytaj także: Jest decyzja EMA ws. szczepień dzieci w wieku 5-11 lat

Następne spotkanie w tej samej formule przewidziane jest w najbliższym czasie.

Co z możliwością kontroli szczepień przez pracodawcę?


Pytany o projekt ustawy o prawie pracodawców do kontroli zaszczepienia pracowników - zgłoszony w ubiegłym tygodniu przez posłów PiS - Kraska przyznał, że ten temat nie był poruszany. – Pojawił się taki wątek, ale nie miał ogólnego konsensusu, aby coś takiego wprowadzać – zaznaczył wiceminister. – Chcemy, aby te projekty kontrowersyjne były przyjmowane w pełnej zgodzie i z aprobatą wszystkich klubów – podkreślał.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

W piątkowym spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości (szef sejmowej komisji zdrowia Tomasz Latos i Bolesław Piecha), Koalicji Obywatelskiej (Katarzyna Lubnauer, Marek Hok), Lewicy (Marcelina Zawisza, Wojciech Konieczny), Koalicji Polskiej-PSL (Dariusz Klimczak, Władysław T. Bartoszewski), a także kół: Konfederacji (Krzysztof Bosak), Polski 2050 (Mirosław Suchoń), Porozumienia (Jan Strzeżek) i Kukiz'15 (Jarosław Sachajko).

Przybył również główny doradca premiera ds. pandemii prof. Andrzej Horban, a także dr Artur Zaczyński, członek Rady Medycznej przy premierze i dyrektor szpitala na Stadionie Narodowym.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej