RAPORT

Wojna na Ukrainie

Łukaszenka u migrantów. „Zachęcał do przedzierania się przez granicę”

Alaksandr Łukaszenka odpowiada za wywołanie obecnego kryzysu na granicy UE (fot. PAP/EPA/MAXIM GUCHEK / BelTA / HANDOUT HANDOUT)
Alaksandr Łukaszenka odpowiada za wywołanie obecnego kryzysu na granicy UE (fot. PAP/EPA/MAXIM GUCHEK / BelTA / HANDOUT HANDOUT)

Rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn napisał na Twitterze, że prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zachęcał migrantów do przedzierania się przez granice Polski i dalszej podróży na zachód Europy. Dyktator przemawiał w piątek do migrantów w Bruzgach, gdzie reżim zorganizował dla nich obóz.

Łukaszenka się tłumaczy. Migranci chcą zwrotu pieniędzy za obiecany transfer do UE

Alaksandr Łukaszenka przyjechał w piątek do centrum logistycznego w Bruzgach przy przejściu granicznym z Polską, gdzie białoruskie władze...

zobacz więcej

Żaryn podkreślił, że wizyta Łukaszenki na granicy „zamieniła się w spektakl nienawiści wobec Polski i Zachodu” i „spontanicznych zachwytów”. Dodał, że jedna z migrantek mówiła podczas spotkania, że gdyby wszyscy prezydenci w Europie byli tacy jak Alaksandr Łukaszenka, „nie byłoby żadnych problemów”.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych ocenił również, że należy spodziewać się utrzymania napiętej sytuacji na granicy z Białorusią. „W kraju pozostaje kilkanaście tysięcy cudzoziemców ściągniętych przez władze w Mińsku w ostatnich miesiącach. Reżim Łukaszenki wciąż kontroluje migrantów, organizując jednocześnie ataki na granicę RP. W czasie prób siłowego wdarcia się na teren RP polscy żołnierze i funkcjonariusze są atakowani zarówno przez białoruskie służby, jak i cudzoziemców” – poinformował. Dodał, że w ostatnich dniach notowane są stale powtarzające się próby nielegalnego wejścia na teren Polski, podejmowane głównie po zmroku.

Żaryn przypomniał, że w ten czwartek w ośrodku dla cudzoziemców w Wędrzynie doszło do ataku na polskich funkcjonariuszy. „Zgromadzeni tam migranci próbowali uciec z ośrodka i dostać się – jak wskazywali – do Niemiec. Doszło do zniszczenia ośrodka, próby zniszczenia ogrodzenia, a także podpaleń. Sytuacja została opanowana. W czasie ataków jeden funkcjonariusz został ranny. Żaden z cudzoziemców nie wydostał się poza ośrodek” – podał.

„Mając świadomość twardej obrony polskiej granicy przez służby RP Łukaszenka zachęcał dziś migrantów do dalszego szturmowania granicy Polski” – czytamy. Zdaniem Żaryna to „kolejna cyniczna gra migrantami”, którzy są wykorzystywani do „destabilizowania Polski i terroryzowania Unii Europejskiej”. Jego zdaniem służby białoruskie przygotowują się do długotrwałego konfliktu przeciwko Polsce, rozbudowując miasteczko stworzone w Bruzgach w kompleksie firmy Bremino.

„Należy spodziewać się utrzymywania napiętej sytuacji na granicy z Białorusią, szczególnie, że działania reżimu Łukaszenki wpisują się w agresywną politykę Rosji przeciwko Zachodowi” – podsumował. Wobec zainicjowanego przez reżim Łukaszenki kryzysu migracyjnego od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach województw podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora wzdłuż granicy z Białorusią powstanie na długości 180 km na terenie Podlasia. Na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug. Łącznie zapora będzie miała 5,5 metra wysokości. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej