RAPORT

Pogarda

Rosja przygotowuje zamach stanu na Ukrainie. Zełenski podaje datę [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Jesteśmy gotowi na wszelką eskalację - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, pytany o możliwość pełnoskalowej wojny z Rosją. Zaznaczył też, że posiada informacje o tym, że przygotowywany jest zamach stanu, zaplanowany na początek grudnia.

Rosja wysyła wojsko na Krym

Firmy działające w branży wywiadu wojskowego Janes oraz Conflict Intelligence Team (CIT) donoszą, że Rosja przemieszcza żołnierzy oraz sprzęt...

zobacz więcej

Ukraina „jest w stanie wojny od ośmiu lat” – oświadczył Zełenski podczas piątkowego spotkania z dziennikarzami. – Jeśli chodzi o wtargnięcie na szeroką skalę bądź kontynuację eskalacji ze strony Rosji czy wspieranych przez nią bojowników, to uważam, że taka możliwość może być każdego dnia – dodał.

„Jutro będzie wojna”?


Ocenił, że różne media obecnie „straszą, że jutro będzie wojna”. Zapewnił, że Ukraina „w pełni kontroluje swoje granice i jest gotowa na wszelką eskalację”. Stwierdził przy tym, że Ukraina powinna liczyć przede wszystkim na siebie, na swoją armię.

Poinformował również, że w najbliższym czasie szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak będzie kontaktować się z administracją rosyjskiego prezydenta Władimira Putina.

Wskazał, że w ostatnim czasie „codziennie” rozmawia z „różnymi liderami”. Wymienił wśród nich przewodniczącego Rady Europejskiej Charles'a Michela i kanclerz Niemiec Angelę Merkel. – Bardzo chcą, byśmy zaczęli razem z nimi rozmawiać z Rosją, będzie na pewno rozmowa telefoniczna – oznajmił. – Chcą kontaktu naszej administracji z administracją Rosji. Myślę, że w najbliższym czasie Jermak będzie się z nimi kontaktować. Absolutnie nie jesteśmy przeciwko – wskazał.

Zamach stanu


Zełenski oświadczył również, że istnieją „wielkie wyzwania wewnątrz kraju”. Oznajmił, że posiada informacje, z których wynika, że w jego kraju w dniach 1-2 grudnia przygotowywany jest zamach stanu, próba zmiany na stanowisku szefa państwa.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

– Otrzymuję informacje, że 1-2 grudnia w naszym państwie będzie zamach stanu – powiedział. Posiadamy nagrania, na których „z przedstawicielami z Rosji” omawiany jest „udział Rinata Achmetowa w zamachu stanu na Ukrainie” – dodał. Achmetow to ukraiński oligarcha.

Przeczytaj także: Premier Morawiecki: Niepokoi nas coraz większa obecność wojsk rosyjskich wokół Ukrainy

– Wciągają go w wojnę przeciwko państwu ukraińskiemu – przekonywał Zełenski. Ocenił, że Achmetowa „wciąga w to” jego otoczenie i nie wykluczył, że sam biznesmen może nie być tego świadomy. Achmetow nie skomentował dotąd tych oskarżeń.

„Nie wierzę w zamachy stanu” - zaznaczył Zełenski i zapowiedział, że nie zamierza uciekać z kraju.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej