RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

KE rezygnuje z systemu zezwoleń na eksport szczepionek przeciw COVID-19

Mechanizm ma zostać zastąpiony przez system monitorowania (fot. Shutterstock)
Mechanizm ma zostać zastąpiony przez system monitorowania (fot. Shutterstock)

Komisja Europejska poinformowała w piątek, że od stycznia przestanie używać swojego mechanizmu kontroli eksportu szczepionek na COVID-19.

Zaszczepieni w szpitalach: winny wariant Delta. „Trzecia dawka ma sens”

Sytuacja epidemiczna wskazuje na to, że po pół roku od szczepienia odporność immunologiczna może słabnąć; do szpitali we Włoszech zaczynają też...

zobacz więcej

Mechanizm ma zostać zastąpiony przez system monitorowania, w ramach którego producenci szczepionek nie będą już musieli uzyskiwać zezwolenia na eksport.

Jak przebiega eksport szczepionek?


UE przoduje w światowych wysiłkach na rzecz szczepień. Wyeksportowaliśmy ponad połowę naszej produkcji szczepionek oraz wspieraliśmy i finansowaliśmy inicjatywy, takie jak COVAX, które pomagają zapewnić dostęp do szczepionek w najbardziej potrzebujących częściach świata. Mając na uwadze nasze globalne obowiązki, cieszę się, że teraz zastąpimy nasz obecny system autoryzacji nowym mechanizmem monitorowania, aby uzyskać precyzyjne dane o naszym eksporcie – oświadczył wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis.

Zobacz także: Tusk o ludziach zaszczepionych: Nie mają z tego tytułu poczucia bezpieczeństwa

Zaznaczył także, że nadal jest dużo pracy do wykonania w dążeniu do zaszczepienia świata. – Dlatego podwoimy nasze wysiłki na wszystkich frontach na nadchodzącym spotkaniu ministerialnym WTO, aby zapewnić holistyczną globalną odpowiedź na pandemię – oświadczył wiceprzewodniczący. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej