RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Spór o połowy. Francuscy rybacy zablokowali częściowo Eurotunel

Francja i Wielka Brytania toczą spór o licencje połowy (fot. PAP/EPA/MOHAMMED BADRA)
Francja i Wielka Brytania toczą spór o licencje połowy (fot. PAP/EPA/MOHAMMED BADRA)

Francuscy rybacy zablokowali częściowo, na kilka godzin, wjazd do Eurotunelu oraz promy na Kanale La Manche i porty w Saint-Malo, Calais i Ouistreham. Piątkowa akcja odbyła się w ramach protestu przeciw nieprzyznaniu części z nich licencji na połowy na brytyjskich wodach.

Koniec epoki Angeli Merkel. Co to może znaczyć dla Unii Europejskiej? [WIDEO]

zobacz więcej

Piątkowe blokady to „strzał ostrzegawczy” – powiedział dziennikarzom w Calais szef stowarzyszenia rybaków regionu Hauts-de-France Olivier Lepretre.

Brytyjczycy mają dostęp do europejskiego rynku, podczas gdy my nie mamy dostępu do brytyjskich wód. To nie jest normalne, brytyjski rząd musi respektować porozumienie (w sprawie brexitu) – dodał Lepretre.

„Akcja symboliczna”


Rybacy zablokowali najpierw, od godziny 9 do 10 port Saint-Malo, potem blokadę przeniesiono do Calais i normandzkiego portu Ouistreham. Zablokowano też wjazd dla składów towarowych do tunelu pod Kanałem La Manche. Ponadto, w Calais unieruchomiono również promy. – To akcja symboliczna, ale jeśli sytuacja się nie zmieni, pokażemy zęby – ostrzegł Lepretre.

AFP w komentarzu zauważa z kolei, że zamknięcie wjazdu do Eurotunelu, przez który odbywa się 25 proc. wymiany handlowej między Wielką Brytanią a Europą, jest ciosem dotkliwym.

Przed brexitem francuscy rybacy mogli łowić na wodach terytorialnych Wielkiej Brytanii. Teraz muszą posiadać na to brytyjskie licencje. Wielka Brytania i Francja spierają się od dłuższego czasu o prawa do połowów na brytyjskich wodach po brexicie. Francja uważa, że jej rybacy powinni otrzymać więcej licencji, Wielka Brytania odpowiada, że prawie wszyscy unijni rybacy, którzy złożyli wnioski, dostali licencje, a nie dostali ich tylko ci, którzy nie mogli się wykazać historią połowów na danych wodach, co jest warunkiem.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
W związku ze sporem w kwietniu francuscy rybacy zablokowali ciężarówki z brytyjskimi rybami, w maju zablokowali port St. Helier na wyspie Jersey, na co rząd w Londynie odpowiedział wysłaniem dwóch okrętów patrolowych. Pod koniec października francuskie władze zatrzymały brytyjski trawler, który według nich ławił bez licencji.

Brytyjski rząd oświadczył w piątek, że „jest rozczarowany” protestem rybaków i wezwał Paryż, by "upewnił się, że nie dochodzi do działań nielegalnych i czy nie szkodzi to wymianie handlowej".

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej