RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zełenski pyta Putina, czy planuje atak na Ukrainę

Prezydent Ukrainy obawia się konfliktu zbrojnego z Rosją .(fot. PAP/EPA)
Prezydent Ukrainy obawia się konfliktu zbrojnego z Rosją .(fot. PAP/EPA)

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił w piątek, że oczekuje, iż rosyjski prezydent Władimir Putin publicznie oświadczy, że nie planuje ataku na Ukrainę. Dodał, że liczba rosyjskich wojsk przy ukraińskich granicach jest niższa niż wiosną.

Rosja wysyła wojsko na Krym

Firmy działające w branży wywiadu wojskowego Janes oraz Conflict Intelligence Team (CIT) donoszą, że Rosja przemieszcza żołnierzy oraz sprzęt...

zobacz więcej

Prezydent Rosji powinien publicznie powiedzieć, że Rosja nie przygotowuje pełnowymiarowego wtargnięcia na Ukrainę – oznajmił Zełenski podczas spotkania z dziennikarzami.

Oszacował też, że obecnie przy ukraińskich granicach jest mniej rosyjskich żołnierzy niż wiosną tego roku. – Uważam, że sytuacja na pewno nie jest gorsza niż wiosną – wskazał.

Nie wykluczył eskalacji sytuacji                                  


 – Widzimy bardzo często rotacje. Jest to (robione) po to, by pokazywać nam, pokazywać to informacyjnie, pokazywać satelitom i innym danym wywiadowczym, że trwa koncentracja. Widzimy czasami też zwiększenie (ilości) sprzętu (...) – powiedział Zełenski. Nie wykluczył eskalacji sytuacji.

Zwrócił też uwagę na „bardzo niebezpieczną retorykę” ze strony Rosji. – Często mówią o NATO, o rozlokowaniu wojsk... Ta historia z NATO zawsze działała na ich wewnętrznych odbiorców  – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej