RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rosja wysyła wojsko na Krym

Ukraina obawia się rosyjskiej agresji (fot. Ministry of Defence of the Russian Federation)
Ukraina obawia się rosyjskiej agresji (fot. Ministry of Defence of the Russian Federation)

Firmy działające w branży wywiadu wojskowego Janes oraz Conflict Intelligence Team (CIT) donoszą, że Rosja przemieszcza żołnierzy oraz sprzęt wojskowy na Półwysep Krymski. Jak wskazano, odbywa się to w ramach rozbudowy sił wokół granicy z Ukrainą.

Grupa Wagnera. PE potępił zbrodnie popełnione przez rosyjską organizację paramilitarną

Parlament Europejski w przyjętej w czwartek rezolucji potępił zbrodnie popełnione przez rosyjską organizację paramilitarną, tzw. grupę Wagnera i...

zobacz więcej

Agencja Bloomberga informuje, że żołnierze oraz sprzęt wojskowy trafiają na Krym od zeszłego tygodnia. Wcześniej czołgi oraz inny ciężki sprzęt został skierowany w okolice Woroneża w południowo-zachodniej Rosji.

CIT precyzuje, że na Krym wysłano 34. Brygadę Zmotoryzowaną, którą sfilmowano 11 listopada podczas załadunku do pociągu w obwodzie stawropolskim, oraz 42. Gwardyjską Dywizję Zmotoryzowaną, której czołgi T-72B3 nagrano w pociągu jadącym w kierunku Krymu.

Kreml odpowiada


Agencja próbowała uzyskać komentarz Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej, ale to się nie powiodło. Przypomniano, że Kreml wielokrotnie odpowiadał na pytania dotyczące rozmieszczenia wojsk rosyjskich, komentując, że ruchy w granicach kraju to sprawa wewnętrzna.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił w piątek, że oczekuje, iż rosyjski prezydent Władimir Putin publicznie oświadczy, że nie planuje ataku na Ukrainę. Oszacował też, że obecnie przy ukraińskich granicach jest mniej rosyjskich żołnierzy niż wiosną tego roku. – Uważam, że sytuacja na pewno nie jest gorsza niż wiosną – wskazał. – Widzimy bardzo często rotacje. Jest to (robione) po to, by pokazywać nam, pokazywać to informacyjnie, pokazywać satelitom i innym danym wywiadowczym, że trwa koncentracja. Widzimy czasami też zwiększenie (ilości) sprzętu (...) – powiedział Zełenski. Nie wykluczył eskalacji sytuacji.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Zwrócił też uwagę na „bardzo niebezpieczną retorykę” ze strony Rosji. – Często mówią o NATO, o rozlokowaniu wojsk... Ta historia z NATO zawsze działała na ich wewnętrznych odbiorców – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej