RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Język polski obowiązkowy na Litwie. Dla uczniów z polskich szkół

Polscy politycy przedstawili swoje postulaty rządowi litewskiemu (fot. TT/Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP)
Polscy politycy przedstawili swoje postulaty rządowi litewskiemu (fot. TT/Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP)

Język polski będzie ponownie obowiązkowym przedmiotem na egzaminie maturalnym w szkołach polskich na Litwie. Dziś w Wilnie wiceminister edukacji narodowej Tomasz Rzymkowski oraz wiceszef polskiego MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk rozmawiali o tym z litewską minister edukacji i nauki Jurgitą Šiugždiniene.

Cichanouska w PE apeluje do Polski i Litwy. „Pozostańcie silne wobec Mińska” [WIDEO]

Litwa i Polska stoją obecnie przed testem bezpieczeństwa. Chciałabym zwrócić się do Polski i Litwy, aby pozostały silne w obliczu działań reżimu...

zobacz więcej

Jak powiedział wiceminister Tomasz Rzymkowski, rozmowy na temat powrotu obligatoryjnej matury z języka polskiego dla uczniów ze szkół polskich na Litwie były długie i intensywne.

– Przedstawiliśmy nasze postulaty i nie ukrywam, że jesteśmy zadowoleni z końcowych rezultatów. Ze stroną litewską umówiliśmy się, że tę wynegocjowaną kwestię resort oświaty i nauki przedyskutuje jeszcze ze środowiskami oświatowymi Polaków na Litwie – powiedział Tomasz Rzymkowski. Chodzi o to, aby polskie organizacje wyraziły opinię, czy dzisiejsze ustalenia są dla nich satysfakcjonujące.

Rozmowy premiera w Berlinie i Londynie. „Twarde sygnały wobec Moskwy i Mińska”

Premier Mateusz Morawiecki udaje się na rozmowy z przywódcami Niemiec i Wielkiej Brytanii ze wspólnym mandatem państw naszego regionu – powiedział...

zobacz więcej

Wiceszef polskiego MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk zaznaczył, że litewska minister oświaty i nauki Jurgita Šiugždiniene podpisała w tej kwestii odpowiednie rozporządzenie i ta zmiana jest nieodwracalna. – Ta decyzja zapadła. To bardzo ważne, bo do tej pory pisemnej deklaracji cały czas brakowało – powiedział wiceminister.

Zobacz także: Litwa ostrzega Białoruś. Zamknie wszystkie przejścia graniczne?

Dodał, że na razie nieznany jest jeszcze termin jej wprowadzenia. – Naszym postulatem jest, żeby egzamin wprowadzić najszybciej, jak to jest możliwe – zwrócił uwagę Szynkowski vel Sęk. Dodał, że odpowiednie daty muszą być ustalone z polskimi środowiskami na Litwie.

Język polski z listy przedmiotów obowiązkowych na litewskiej maturze w szkołach polskiej mniejszości na Litwie został skreślony w 1998 roku.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej