RAPORT

Wojna na Ukrainie

Premier Morawiecki z pakietem rozwiązań, Tusk o guzikach. Mocne porównanie [WIDEO]

– Łącznie wszystkie nasze działania to pakiet dzisiaj ok. 10 mld zł, który składa się przede wszystkim z zasadniczych obniżek podatków – mówił premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając tarczę antyinflacyjną, czyli plan działań, jakie rząd ma zrealizować, aby powstrzymać inflację. Donald Tusk pytany za swoich rządów o wysokie ceny sugerował, że rząd nic nie jest w stanie z tym zrobić: nie ma guzika z napisem „niskie ceny żywności”.

Eurodeputowany Dominik Tarczyński zestawił wypowiedzi premierów – obecnego oraz byłego, który kierował rządem PO-PSL.

Fogiel: To Donald Tusk odpowiada za dramatyczne obniżenie poziomu debaty

– To Donald Tusk odpowiada za dramatyczne obniżenie poziomu debaty w Polsce; gdyby szef PO chciał się licytować z Jarosławem Kaczyńskim na to, kto...

zobacz więcej

– Łącznie wszystkie nasze działania to pakiet dzisiaj ok. 10 mld zł, który składa się przede wszystkim z zasadniczych obniżek podatków. I tak jak realizowaliśmy i zrealizowaliśmy tarczę antykryzysową, tak dzisiaj realizujemy i zrealizujemy tarczę antyinflacyjną. To jest ta nasza sprawczość, nasza wiarygodność: realizujemy to, do czego się zobowiązujemy – deklarował premier Morawiecki.

Szczegóły tarczy antyinflacyjnej sprawdzisz tutaj.

O najwyższą od lat inflację był pytany w 2011 r. Donald Tusk. – Ci, którzy rozumieją elementarnie gospodarkę, wiedzą, że gdyby rząd miał guziki, na jednym byłoby napisane „niskie ceny żywności”, a na drugim „wysokie”, to ja bym nic innego nie robił, tylko naciskał ten guzik „niskie ceny żywności”. Tylko takich guzików nie ma – powiedział wtedy.

W rankingu zaufania dla polityków, opublikowanym dziś przez CBOS, premier Mateusz Morawiecki zajmuje drugie miejsce, po prezydencie Andrzeju Dudzie. Ci dwaj politycy ze środowiska Zjednoczonej Prawicy są liderami całego rankingu zaufania i tylko oni cieszą się poparciem ponad 40% Polaków. Zaufanie do prezydenta Dudy sięga blisko 50 proc. badanych (dokładnie 47 proc.), a premier notuje wynik na najwyższym poziomie ze wszystkich polityków PiS. Na kolejnych miejscach wśród polityków PiS są Adam Niedzielski i Mariusz Błaszczak (30 proc. zaufania) oraz Jarosław Kaczyński z 29 proc. zaufania. Lider PiS ma wyższe notowania niż Donald Tusk (27 proc., dziesiąte miejsce).

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Wśród polityków opozycyjnych na czele znajduje się Hołownia do którego zaufanie deklaruje 39 proc. badanych, za nim jest Rafał Trzaskowski z 36 proc. ufających, a jeszcze dalej Władysław Kosiniak-Kamysz z 33 proc. zaufania. Na końcu rankingu zaufania znalazł się Włodzimierz Czarzasty z 16 proc. ufających.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej