RAPORT

Wojna na Ukrainie

Morawiecki w Londynie. Johnson: Polska naszym najbliższym europejskim sojusznikiem w NATO

Polska jest naszym najbliższym europejskim sojusznikiem w NATO w zakresie obrony długoterminowego bezpieczeństwa – powiedział premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson na wstępie spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim. – Widać, że Wielka Brytania wspiera nas we wszystkim, co postrzegamy jako ryzyko geopolityczne – mówił szef polskiego rządu.

Bunt migrantów w Wędrzynie. Szokujące zdjęcia [WIDEO]

W ośrodku dla migrantów w Wędrzynie wybuchł bunt. Agresywni cudzoziemcy próbowali zniszczyć ogrodzenie i inne zabezpieczenia obiektu; podpalali...

zobacz więcej

Szef polskiego rządu odwiedza w piątek Londyn, gdzie spotkał się z premierem Wielkiej Brytanii. Rozmowa była poświęcona sytuacji na polsko-białoruskiej granicy, która jest też granicą UE, a także kwestiom związanym z wysokimi cenami energii.

Na otwartym dla mediów wstępie spotkania na Downing Street Johnson mówił o polsko-brytyjskich relacjach. – Myślę, że Polska w naszym sposobie myślenia jest naszym najbliższym europejskim sojusznikiem w NATO w zakresie budowania obrony, relacji długoterminowego bezpieczeństwa i oczywiście w wielu innych obszarach – powiedział Johnson.

Morawiecki podziękował Johnsonowi za te słowa, podkreślił, że sytuacja migracyjna w Polsce jest bardzo intensywna i jest to problem dla całej Europy. – Widzimy, że w tym nowym porządku świata pojawiają się niekoniecznie dobrzy gracze na naszych granicach i to jest istotne wyzwanie dla wspólnoty transatlantyckiej. Musimy być solidarni – podkreślił szef polskiego rządu.

Już po spotkaniu szef polskiego rządu mówił dziennikarzom, że to była „bardzo dobra rozmowa między przyjaciółmi”. – Widać, że Wielka Brytania wspiera nas we wszystkim, co postrzegamy jako ryzyko geopolityczne – zaznaczył.

– Obiecaliśmy sobie wypracować wspólne stanowiska co do kryzysu na granicy Unii Europejskiej – polsko-białoruskiej, kryzysu energetycznego, problemów na Bałkanach Zachodnich – wskazał Morawiecki.

Lotnisko w Mińsku pęka w szwach. „Ludzie widzą, że droga jest zamknięta”

Kolejne grupy migrantów odlatują samolotami z Mińska na Bliski Wschód. Tylko w czwartek Białoruś tą drogą opuściło ponad 600 cudzoziemców. – Widzą,...

zobacz więcej

– Cieszę się, że premier Boris Johnson ma podobne zdanie nt. wszystkich kryzysów, sporów, które są wokół nas. Wielka Brytania jest bardzo dobrym sojusznikiem Polski i na pewno będziemy kontynuować naszą bliską współpracę – dodawał.

Jak mówił, z Johnsonem rozmawiali „też o granicy, która jest atakowana przez Łukaszenkę, o jego mocodawcy z Kremla”. – Myślę, że udało nam się osiągnąć porozumienie, co do konkretnych poważnych kroków po to, aby wdrożyć kolejne scenariusze sankcyjne – mówił.

– Mam nadzieję, że jednak nie będziemy musieli podejmować kolejnych kroków, a pokojowe rozwiązanie sytuacji na granicy UE, granicy polsko-białoruskiej jest w zasięgu naszych możliwości, co uzależnione jest od podejścia drugiej strony – dodał.

W czwartek szef polskiego rządu był w Berlinie, gdzie spotkał się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz z Olafem Scholzem, który jest kandydatem na nowego kanclerza tego kraju. W środę Morawiecki w Paryżu rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Udał się też do Lublany na spotkanie z szefem słoweńskiego rządu Janeszem Janszą.

W poprzednich dniach polski premier spotkał się z przywódcami: Litwy, Łotwy, Estonii, a także premierami państw Grupy Wyszehradzkiej (w jej skład poza Polską wchodzą Węgry, Czechy i Słowacja) oraz z premierem Chorwacji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej