RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Ekspert: Dane o hospitalizacjach dzieci z powodu COVID-19 budzą niepokój

Coraz więcej dzieci z koronawirusem trafia do szpitali (fot. John Moore/Getty Images)
Coraz więcej dzieci z koronawirusem trafia do szpitali (fot. John Moore/Getty Images)

Od 1 do 14 listopada do szpitali z powodu COVID-19 trafiło w Polsce 447 dzieci – podał w piątek prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych Grzegorz Cessak. Dodał, że dane o zakażeniach i hospitalizacji w grupie najmłodszych budzą niepokój.

Dlaczego warto zaszczepić dzieci przeciw COVID-19? Ekspertka wyjaśnia

Będę namawiała wszystkich rodziców do zaszczepienia dzieci w wieku 5-11 lat — powiedziała prof. Magdalena Marczyńska, specjalistka od chorób...

zobacz więcej

Europejska Agencja Leków pozytywnie zarekomendowała w czwartek podawanie w grupie wiekowej 5-11 lat szczepionki przeciw COVID-19, opracowanej przez Pfizer/BioNTech. Komisja Europejska musi jeszcze wydać decyzję o pozwoleniu na dopuszczenie specyfiku. Szczepionka Comirnaty jest obecnie stosowana u dorosłych i dzieci w wieku od 12 lat.

Cessak przypomniał, że w Polsce zaszczepiono dotąd ok. 1,6 mln młodych ludzi w wieku 12-17 lat. – NOP-y (niepożądany odczyn poszczepienny – red.) zgłoszone do GIS stanowiły 0,02 proc. (312 zgłoszeń) w stosunku do wszystkich zaszczepionych – poinformował w piątek na Twitterze prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Niepożądany odczyn poszczepienny to występujące w określonym czasie po iniekcji pogorszenie stanu zdrowia. Odczyny mogą mieć łagodną, poważną lub ciężką postać. Większość z występujących po szczepionkach przeciw COVID-19 jest łagodnych, objawiających się zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia.

„Niepokój budzą dane dotyczące zakażeń i hospitalizacji w grupie najmłodszych. Od 01.11 do 14.11 w Polsce hospitalizowano z powodu C-19 447 dzieci” – podkreślił na Twitterze prezes URPL.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej