RAPORT

Tusk kontra Tusk

Litwa ostrzega Białoruś. Zamknie wszystkie przejścia graniczne?

Migrantów próbująch nielegalnie przekroczyć granicę Litwy jest mniej (fot. Sefa Karacan/Anadolu Agency via Getty Images)
Migrantów próbująch nielegalnie przekroczyć granicę Litwy jest mniej (fot. Sefa Karacan/Anadolu Agency via Getty Images)

Litwa może zamknąć przejścia graniczne z Białorusią – poinformowała minister spraw wewnętrznych Agne Bilotaite. Litewskie służby podają, że liczba prób sforsowania granicy w ostatnim tygodniu zdecydowanie spadła. Minionej doby na Litwę próbowało dostać się 29 nielegalnych migrantów.

Irak wysłał dwa samoloty na Białoruś. Mają zabrać 617 osób

– Z Iraku na Białoruś poleciały po południu dwa samoloty, które mają zabrać Irakijczyków, którzy utknęli na granicy polsko-białoruskiej –...

zobacz więcej

Szefowa litewskiego MSW powiedziała, że przejścia graniczne mogą zostać zamknięte, jeśli będą miały miejsce dalsze próby przemytu migrantów za pomocą ciężarówek.

– Podjęliśmy decyzję o zwiększeniu kontroli tego typu pojazdów. Jeśli zaobserwujemy, że tendencja się zwiększa, to poważnie rozważymy zamknięcie przejść granicznych – zaznaczyła Bilotaite.

W czwartek po południu czterech obywateli Iraku próbowało przekroczyć granicę Litwy, chowając się w przyczepie ciężarówki na białoruskich numerach rejestracyjnych. Mimo to, szefowa MSW zwróciła uwagę, że sytuacja na granicy się ustabilizowała. Jednak jej zdaniem Litwa musi być przygotowana na wszelkie możliwe scenariusze.

Wskazała również, że trzeba dążyć do przyjęcia jak najskuteczniejszych sankcji na szczeblu europejskim oraz do solidarnych działań całej Wspólnoty.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej