RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Zielonooka Afganka z okładki „National Geographic” ewakuowana do Włoch

Szarbat Gula wystosowała prośbę o pomoc w ewakuacji  (fot. H.Sabawoon/Anadolu/Getty Images, NG)
Szarbat Gula wystosowała prośbę o pomoc w ewakuacji (fot. H.Sabawoon/Anadolu/Getty Images, NG)

Zielonooka dziewczyna ze słynnej okładki magazynu „National Geographic” z 1985 roku, Szarbat Gula, została w czwartek ewakuowana z Afganistanu do Włoch – podało biuro premiera Włoch Maria Draghiego.

Ewakuacja z Afganistanu. „Dziękuję Polsce za to, że zostaliśmy wywiezieni” [WIDEO]

Do Polski przyleciał już dwunasty samolot z ewakuowanymi z Afganistanu, którzy współpracowali z polskimi żołnierzami i sojusznikami z NATO....

zobacz więcej

W oświadczeniu zamieszczonym na stronie biura Draghiego napisano, że w sierpniu bieżącego roku Szarbat Gula wystosowała prośbę o pomoc w ewakuacji z przejętego przez talibów Afganistanu. Organizacje międzynarodowe wstawiły się za nią, a Włochy zaproponowały pomoc i zorganizowały wyjazd z kraju.

Komunikat kancelarii Draghiego podaje też, że Afgance zostanie zapewniona pomoc w integracji we Włoszech.

Gula „symbolizuje zmienne koleje losu i konflikty” w historii Afganistanu. Włochy zorganizowały jej wyjazd z kraju w ramach szerszego planu ewakuacji i integracji Afgańczyków – głosi komunikat.

Gula została sfotografowana w 1984 roku przez Steve'a McCurry'ego w obozie dla uchodźców w mieście Peszawar w Pakistanie. Po inwazji sowieckiej z 1979 roku w obozie tym przebywały prawie trzy miliony Afgańczyków. Zdjęcie dziewczyny o charakterystycznych jasnozielonych oczach i przeszywającym spojrzeniu pojawiło się na okładce „National Geographic”, jednak przez lata nie znano jej tożsamości. McCurry odnalazł ją i zidentyfikował w 2002 roku.

W 2016 Gula została oskarżona o zakup fałszywego pakistańskiego dokumentu tożsamości i zarządzono jej deportację do Afganistanu. Po przybyciu do Kabulu spotkała się z ówczesnym prezydentem Aszrafem Ghanim, który wręczył jej klucze do nowego mieszkania.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej