RAPORT

Tusk kontra Tusk

Bunt migrantów w Wędrzynie. Szokujące zdjęcia [WIDEO]

W ośrodku dla migrantów w Wędrzynie wybuchł bunt. Agresywni cudzoziemcy próbowali zniszczyć ogrodzenie i inne zabezpieczenia obiektu; podpalali różne przedmioty, rzucali krzesłami, niszczyli kamery monitoringu. Interweniowało kilkuset policjantów i strażników granicznych. Bunt został opanowany, żadnemu migrantowi nie udało się uciec z ośrodka. Teraz lubuska policja pokazała nagranie i zdjęcia z akcji.

Próby nielegalnego przekraczania granicy z Białorusią. Nowe dane SG

Ostatniej doby zanotowano 217 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski – poinformowała w piątek Straż Graniczna. 12...

zobacz więcej

Ok. 100 migrantów w czwartek wieczorem wszczęło awanturę w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców w Wędrzynie w woj. lubuskim. Najbardziej agresywni cudzoziemcy wyszli przed budynek. Zaczęli skandować hasła, domagając się wypuszczenia ich, szarpali za ogrodzenie. Wybite zostały szyby w ośrodku.

Obcokrajowcy byli głośni i nie chcieli słuchać poleceń. Na miejsce skierowano dodatkowe siły Straży Granicznej i funkcjonariuszy policji. Wezwano też straż pożarną, gdyż niektórzy migranci zaczęli wzniecać ogień.

Dzięki sprawnym działaniom służb nie doszło do sforsowania ogrodzeń ośrodka. Żaden z migrantów nie zdołał uciec; nikt też poważnie nie ucierpiał.

Nie spełnili warunków uzyskania prawa pobytu


„Gazeta Lubuska” podała, że „w ośrodku trwały przygotowania do odesłania do Iraku grupy kilkudziesięciu mężczyzn, którzy nie spełnili warunków potrzebnych do uzyskania prawa pobytu. Prawdopodobnie mogło to być przyczyną wszczęcia buntu przez część migrantów”.Lubuska policja przekazała, że funkcjonariusze wciąż stacjonują na poligonie w Wędrzynie, aby mieć pełną kontrolę nad zachowaniem osób tam przebywających. Policjanci pokazali też nagranie z nocnej akcji i przedmioty, które mieli ze sobą agresywni migranci.

Posłanka Lewicy zaliczyła kompromitującą wpadkę. „Gdzie pani widziała taki sondaż?”

W ostatnim sondażu około 60 czy 70 proc. Polaków uważa, że powinniśmy rozmawiać z Łukaszenką w sprawie kryzysu na granicy – oznajmiła w TVP Info...

zobacz więcej

W strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców utworzonym na terenie poligonu wojskowego w Wędrzynie (Lubuskie) przebywa 604 obcokrajowców. Największe grupy stanowią obywatele Iraku (359) i Afganistanu (69).

Ma on charakter tymczasowy i został utworzony po tym, jak nabrała na sile fala nielegalnej migracji na granicy z Białorusią. Do Wędrzyna trafiają tylko mężczyźni na mocy postanowień sądu.

Na potrzeby mieszkalne dla cudzoziemców zaadaptowano budynki wojskowe należące do Ośrodka Szkoleń Poligonowych w Wędrzynie. Cudzoziemcy korzystają z pomieszczeń mieszkalnych, w których wcześniej kwaterowani byli żołnierze Wojska Polskiego i państw NATO biorący udział w szkoleniach realizowanych na terenie tego poligonu.

Cudzoziemcy mają zapewnioną stałą opiekę medyczną; w ośrodku dyżur pełnią pielęgniarki i ratownik medyczny, jest także zapewniony dostęp do psychologa.

Funkcjonariusze SG zapewniają im również dostęp do lekarza oraz specjalistów, gdy zachodzi taka potrzeba. Płatności za wykonane badania czy wizyty np. u stomatologa pochodzą z budżetu państwa.

Lotnisko w Mińsku pęka w szwach. „Ludzie widzą, że droga jest zamknięta”

Kolejne grupy migrantów odlatują samolotami z Mińska na Bliski Wschód. Tylko w czwartek Białoruś tą drogą opuściło ponad 600 cudzoziemców. – Widzą,...

zobacz więcej

Osoby przebywające w ośrodku w Wędrzynie mają pełne, urozmaicone wyżywienie w formie cateringu, otrzymują napoje, a w każdym budynku umieszczony został dystrybutor z wodą pitną.

Obcokrajowcy mają zapewniony dostęp do wszelkich sanitariów, pralek i suszarek do ubrań. Otrzymali koce, poduszki, mają zmienianą cyklicznie pościel i ręczniki.

Każdego dnia zewnętrzna firma sprząta części wspólne budynków, w których mieszkają cudzoziemcy – codziennie sprzątane są łazienki, sale telewizyjne i komputerowe oraz korytarze. Za porządki w swoich salach odpowiedzialni są sami cudzoziemcy.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Mają oni dostęp do telefonów komórkowych (jeżeli nie mają – są im wydawane) i do stanowisk komputerowych z dostępem do internetu. W każdym z trzech ogrzewanych już od połowy września budynków jest sala telewizyjna, zakupiono im również stoły do gry w „piłkarzyki”.

Z uwagi na strzeżony charakter ośrodka zgodnie z obowiązującymi przepisami w oknach budynkach zostały zainstalowane kraty. Cudzoziemcy mają także wyznaczone obszerne place, gdzie mogą spędzać aktywnie czas na wolnym powietrzu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej