RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Rada Kobiet chce zmiany nazw ronda Dmowskiego i placu Inwalidów

Rondo Romana Dmowskiego w Warszawie (fot. arch.PAP/T.Gzell)
Rondo Romana Dmowskiego w Warszawie (fot. arch.PAP/T.Gzell)

Podczas sesji Warszawskiej Rady Kobiet członkinie zaproponowały zmianę nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet. Przedstawicielka środowisk osób z niepełnosprawnościami zaproponowała również zmianę nazwy placu Inwalidów.

Rada Warszawy zajmie się Rondem Dmowskiego. Kolejna próba zmiany nazwy

Podczas sesji zaplanowanej na 18 listopada Rada Warszawy zajmie się petycją o zmianę nazwy Ronda Romana Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet. To kolejna...

zobacz więcej

Podczas pierwszego posiedzenia drugiej kadencji Warszawskiej Rady Kobiet, panie dyskutowały nad tematami, którymi zamierza zająć się Rada. Są to m.in. walka z przemocą, zdrowie (także reprodukcyjne), edukacja, wielokulturowość (i walka z wykluczeniem) oraz „prawo-budżet-finanse”.

Jak napisano w komunikacie stołecznego ratusza „pojawiła się też kwestia bieżąca – inicjatywa przemianowania ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet”. Postulowała to już Rada w I kadencji.

„Wiceprezydentka Aldona Machnowska-Góra wyjaśniała jednak, że prawdopodobnie w związku z tworzeniem Nowego Centrum Warszawy w krótkiej perspektywie rondo zostanie zastąpione przez skrzyżowanie. A upamiętnić prawa kobiet można będzie nazywając nowy obiekt, np. plac, który powstanie przed budowanym nieopodal Muzeum Sztuki Nowoczesnej” – podano w komunikacie.

Jaką funkjcę pełni Warszawska Rada Kobiet?


Izabela Sopalska-Rybak, prezeska Fundacji Kulawa Warszawa zaproponowała natomiast zmianę nazwy placu Inwalidów. „Zgadzam się z tym, że to nazwa obraźliwa dla osób z niepełnosprawnościami” – przyznała cytowana w komunikacie przewodniczącą Rady prof. Fuszara. Zapowiedziała, że Rada będzie chciała doprowadzić do zmiany nazwy placu. Warszawska Rada Kobiet I kadencji została powołana w czerwcu 2019 roku. Pełni ona funkcje ekspercką, konsultacyjną, doradczą i inicjatywną przy Prezydencie Warszawy. 3 listopada 2021 r. została powołana kolejna kadencja Warszawskiej Rady Kobiet.

Kadencja członkiń Rady II kadencji trwa 3 lata, a jej pracami kieruje prezydium rady składające się z przewodniczącej i dwóch wiceprzewodniczących. Pełnomocniczką prezydenta ds. kobiet jest zastępczyni prezydenta Aldona Machnowska-Góra.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej