RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Premier: Polska podtrzymuje roszczenia ws. reparacji wojennych

Szkody wojenne Polski są szacowane na 800 mld euro (fot. Central Press/Getty Images)
Szkody wojenne Polski są szacowane na 800 mld euro (fot. Central Press/Getty Images)

Premier Polski Mateusz Morawiecki poinformował w wywiadzie dla agencji dpa, że podpisał dokument ustanawiający Instytut Strat Wojennych. Kwestia odszkodowań wojennych „nie jest poza dyskusją, bo Polska została bardzo źle potraktowana, nie otrzymując reparacji” – powiedział.

Reparacje od Niemców. Zwolennicy PO są przeciw

Zdecydowana większość badanych uważa, że Niemcy powinny wypłacić Polsce reparacje wojenne – tak wynika z nowego sondażu pracowni Social Changes na...

zobacz więcej

Dzięki nowemu instytutowi badawczemu Polska chce uzasadnić swoje roszczenia o odszkodowania za szkody wyrządzone przez niemieckiego okupanta w czasie II wojny światowej. Premier Morawiecki powiedział dpa, że podpisał dokument powołujący Instytut Strat Wojennych im. Jana Karskiego.

„Ta kwestia nie jest poza dyskusją, bo Polska została bardzo źle potraktowana, nie otrzymując reparacji” – cytuje Morawieckiego niemiecka agencja prasowa.

Instytut ma zinstytucjonalizować wysiłki na rzecz badania wszystkich szkód wojennych, a także zająć się dalszym postępowaniem w sprawie roszczeń odszkodowawczych.

Morawiecki zapowiedział też, że powołana w 2017 r. sejmowa komisja do zbadania zniszczeń wojennych zakończy prace nad raportem w lutym przyszłego roku.

„Decyzja o tym, co, kiedy i jak zrobimy z tym raportem, jeszcze nie zapadła” – zaznaczył premier. „Ale przygotowujemy wszystko, aby przedstawić ten raport światu” – dodał.

Ile wynoszą szkody wojenne Polski?


Sejmowa komisja została powołana w 2017 r. w celu ustalenia zniszczeń wojennych w Polsce, która w 1939 r. została najechana przez Niemcy i była okupowana do 1945 r. Jej przewodniczący Arkadiusz Mularczyk już w ubiegłym roku ogłosił zakończenie prac.

Morawiecki: Nie ma dziś ważniejszego tematu niż bezpieczeństwo RP i Europy

Nie ma dziś ważniejszego tematu niż bezpieczeństwo Rzeczypospolitej i całej Europy; broniąc wschodniej granicy Polski bronimy Unii Europejskiej –...

zobacz więcej

Według Morawieckiego, komisja została jednak poproszona o uzupełnienie informacji. Raport będzie gotowy do lutego - powiedział premier.

Według wcześniejszych polskich szacunków, opartych na inwentaryzacji z 1946 r. plus odsetki, szkody wynoszą 800 mld euro. W II wojnie światowej życie straciło od czterech do sześciu milionów Polaków - pisze dpa.

„W 80. rocznicę rozpoczęcia wojny Warszawa znacznie zwiększyła presję w debacie o reparacjach w 2019 r. Potem jednak wokół tego tematu zrobiło się ciszej” – zauważa niemiecka agencja prasowa. „Prawdopodobnie zmieni się to ponownie, gdy w lutym zostanie przedstawione sprawozdanie parlamentarne” – przewiduje.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Dla rządu federalnego kwestia ta jest prawnie i politycznie zamknięta. Odnosi się to przede wszystkim do traktatu „dwa plus cztery” o konsekwencjach polityki zagranicznej zjednoczenia Niemiec z 1990 r. W traktacie między RFN, NRD i czterema byłymi mocarstwami okupacyjnymi – USA, Związkiem Radzieckim, Francją i Wielką Brytanią – nie ma jednak wyraźnej wzmianki o reparacjach.

Co więcej, wiele państw zaatakowanych i okupowanych przez nazistowskie Niemcy, takich jak Grecja i Polska, nie brało udziału w negocjacjach w tej sprawie – podkreśla dpa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej