RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Lotnisko w Mińsku pęka w szwach. „Ludzie widzą, że droga jest zamknięta”

Najnowsze

Popularne

Kolejne grupy migrantów odlatują samolotami z Mińska na Bliski Wschód. Tylko w czwartek Białoruś tą drogą opuściło ponad 600 cudzoziemców. – Widzą, że droga na Zachód jest zamknięta – komentuje Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Kolejni migranci odlatują z Mińska. Żaryn: Takie wnioski byłyby przedwczesne

Kolejne samoloty z migrantami odlatują z Mińska do Iraku i innych państw arabskich. – To jednak nie jest dowód wycofania się ze strategicznego...

zobacz więcej

W ostatnich dniach odbyło się co najmniej kilkanaście lotów z Mińska do krajów arabskich, z których migranci zostali ściągnięci na Białoruś celem utworzenia nowego szlaku migracyjnego na zachód Europy.

Oszukani przez reżim Łukaszenki cudzoziemcy „widzą, że droga na Zachód jest zamknięta. Powrót do domu to jedyna szansa na wydostanie się z pułapki białoruskich służb” – komentuje Stanisław Żaryn.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych opublikował też w mediach społecznościowych nagranie z lotniska w stolicy Białorusi, na którym widać dużą grupę migrantów czekających na samolot. „Lotnisko pękało w szwach” – podkreślił.

Kilka dni temu na konferencji prasowej Żaryn wyjaśniał, że grupa cudzoziemców, która przebywa na Białorusi, „jest rotowana”. – Część z nich jest odsyłana do krajów ojczystych. To jednak nie jest dowód wycofania się ze strategicznego planu reżimu Łukaszenki. To może być na pierwszy rzut oka oznaka deeskalacji, ale uważamy, że takie wnioski byłyby przedwczesne – dodał.

Stwierdził przy tym, że polskie służby obserwują na granicy coraz większą agresję migrantów i funkcjonariuszy białoruskich.

– Widzimy, że reżim Łukaszenki wciąż poszukuje nowych kierunków, by cudzoziemców sprowadzać na Białoruś. Mamy sygnały, że w najbliższym czasie może ulec intensyfikacji wykorzystanie trasy między Moskwą a Mińskiem do celów zasilania tego kryzysu – mówił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej