RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ostra reakcja Legutki na pomysł Sikorskiego. „Odruch lizusostwa”

Ryszard Legutko, Radosław Sikorski (fot. arch.PAP/Jacek Bednarczyk, PAP/ EPA/OLIVIER HOSLET)
Ryszard Legutko, Radosław Sikorski (fot. arch.PAP/Jacek Bednarczyk, PAP/ EPA/OLIVIER HOSLET)

On to zrobił z pewnością z odruchu lizusostwa wobec Unii, a także z powodu utrudnienia życia polskiemu rządowi – tak o pomyśle utworzenia „centrum recepcyjnego” na granicy polsko-białoruskiej, którą proponował w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z Platformy Obywatelskiej, mówił europoseł Ryszard Legutko.

Tusk jest wściekły na Sikorskiego. Chodzi m.in. o pieniądze

Donald Tusk snuje już wizje swojego nowego (starego) rządu, który tworzyć mieliby jego dawni ministrowie, gdyby jego partii udało się wygrać...

zobacz więcej

W Parlamencie Europejskim odbyła się debata na temat sytuacji na Białorusi. Podczas sesji plenarnej głos zabrał m.in. były szef MSZ, europoseł Platformy Obywatelskiej Radosław Sikorski, który pytał premiera Mateusza Morawieckiego, dlaczego polski rząd już we wrześniu lub październiku nie zwrócił się do Unii Europejskiej z prośbą o pomoc w związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej.

Sikorski chciał także wiedzieć, dlaczego nie można stworzyć „centrum recepcyjnego na granicy, gdzie wnioski o azyl mogłyby być profesjonalnie i szybko rozpatrywane”.

Europoseł PiS Ryszard Legutko został zapytany w Programie 1 Polskiego Radia, co sądzi o pomyśle utworzenia „centrum recepcyjnego na granicy”. – Nie mam najwyższej opinii o mocach intelektualnych, a także moralnych pana ministra Radosława Sikorskiego – zaznaczył Legutko.

– On to zrobił z pewnością z odruchu lizusostwa wobec Unii, a także z powodu utrudnienia życia polskiemu rządowi – dodał.

Przekonywał, że gdyby takie centrum miało powstać, byłoby ono niezwykłym obciążeniem dla polskiego rządu, a także stanowiłoby zaproszenie dla kolejnych grup migrantów, które zaczęłyby „oblegać” polską granicę. – To jest pomysł chory (...) i nikt takiego pomysłu nie przyjmie, a zwłaszcza żaden odpowiedzialny polski polityk – ocenił Legutko.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej