RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Powstał nowy lek na COVID-19. „Zmniejsza śmiertelność o 70 proc.”

Lek przetestowano na 30 pacjentach (fot. Barcroft Media via Getty Images)
Lek przetestowano na 30 pacjentach (fot. Barcroft Media via Getty Images)

Preparat MesenCure izraelskiej firmy Bonus BioGroup zmniejsza śmiertelność pacjentów w ciężkim stanie z powodu infekcji COVID-19 nawet o 70 proc., jak pokazała druga faza testów klinicznych – poinformował dziennik „The Jerusalem Post”.

Kiedy lek na COVID-19 w Polsce? Rzecznik MZ wskazał termin

Uczestniczymy w przetargach w sprawie wszystkich leków przeciw COVID–19, które Unia Europejska będzie kupować; obecnie mamy zakontraktowany...

zobacz więcej

Biotechnologiczna firma Bonus BioGroup opublikowała nowe dane pokazujące, że 30-dniowy wskaźnik przeżycia 50 chorych na Covid-19 z saturacją tlenową na poziomie 93 proc. i niższą oraz rozlanym zapaleniem płuc, którzy otrzymali do trzech dawek leku MesenCure wyniósł 94 proc.

Porównując 30 pacjentów, na których testowano nowy preparat, z 60 pacjentami w podobnym stanie, ale należących do grupy kontrolnej, na której nie wykonuje się żadnych eksperymentów, można zauważyć, że jedynie 6,7 proc. chorych leczonych za pomocą MesenCure zmarło z powodu COVID-19 lub jego powikłań. Zarazem odnotowano zgony 23,3 proc. pacjentów z grupy kontrolnej.

MesenCure skrócił też okres hospitalizacji z 17,2 dni do 9,4, jak pokazują opublikowane dane. – Wyniki są lepsze, niż się spodziewaliśmy – powiedział dyrektor generalny Bonus BioGroup, dr Shai Meretzki.

MesenCure jest terapią polegającą na wstrzyknięciu choremu żywych komórek przemieszczających się w krwiobiegu do czasu dotarcia do płuc objętych stanem zapalnym. Komórki zawarte w preparacie wydzielają czynniki przeciwzapalne i regeneracyjne, tłumiąc burzę cytokinową i ograniczając dalszy rozwój procesu zapalnego. Po złagodzeniu stanu zapalnego i usunięciu nadmiaru płynu z płuc niewydolność oddechowa ustępuje.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Badania leku przeprowadzono na 50 pacjentach w wieku 41–77 lat przebywających w ośrodkach Rambam Health Care Campus, Kaplan Medical Center i Baruch Padeh Medical Center. Większość miała choroby towarzyszące jak cukrzyca, otyłość lub nadciśnienie tętnicze - wyjaśnił kierownik ds. badań w Bonus BioGroup dr Tomer Bronshtein.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej