RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Reforma polityki rolnej. Komisarz Wojciechowski: Ogromna szansa dla Polski

Jeśli Polska z małymi gospodarstwami wejdzie w system produkcji ekologicznej, jest gigantyczna szansa na rynku europejskim i światowym – mówił w programie „#Jedziemy” w TVP Info komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski omawiając założenia nowej reformy polityki rolnej.

Minister rolnictwa: To najbardziej pilne sprawy do rozwiązania

Najbardziej pilną sprawą do rozwiązania jest problem z ASF – ocenił wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Zaznaczał, że kolejnym...

zobacz więcej

Komisarz ds. rolnictwa mówił o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i presji migracyjnej wywoływanej przez reżim Aleksandra Łukaszenki.

Polska, Litwa i Łotwa mają pełne poparcie Komisji Europejskiej; w tej sprawie jest jednoznaczny pogląd – zapewniał Wojciechowski dodając, że sytuacja została określona przez KE jako atak hybrydowy na UE. Jednocześnie zwracał uwagę, że to nie w Komisji a w Parlamencie Europejskim „jest największa presja, by wszczynać różne procedury przeciwko Polsce”. – Tam są nawet takie postulaty, by odwołać KE, bo nie jest zbyt aktywna w sprawach Polski – zaznaczał.

Wojciechowski mówił też o reformie polityki rolnej. Nowe przepisy mają promować małe i średnia gospodarstwa, w tym przede wszystkim rolników, którzy stosują praktyki przyjazne środowisku. Negocjacje w tej sprawie trwały ponad trzy lata.

Komisja finansów zaakceptowała budżet rolny na 2022 r.

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała budżet rolny na 2022 r., nie wnosząc do niego poprawek. Wydatki na rolnictwo, rozwój...

zobacz więcej

– To jest największa reforma wspólnej polityki rolnej od 30 lat. Polega na tym, by rolnictwo było rolnictwem – wskazywał komisarz.

Dodawał przy tym, że obserwuje „bardzo niedobry proces zmiany rolnictwa w przemysł” – wielkie fermy i wielkie kurniki po kilkaset tysięcy sztuk zwierząt. Oceniał, że ten kierunek rolnictwa nie może dać bezpieczeństwa żywnościowego.

Jak wyjaśniał, rolnictwo „musi być oparte na małych i średnich gospodarstwach rodzinnych”. – To ogromna szansa dla Polski. Jeśli Polska z małymi gospodarstwami wejdzie w system produkcji ekologicznej, to jest gigantyczna szansa na rynku europejskim i światowym – wskazał.

Mówił przy tym, że Polska poniosła ogromne straty, jeśli chodzi o produkcję zwierzęcą.

– W 2010 r. mieliśmy ponad 900 tys. gospodarstw z produkcją a w 2020 r. już tylko 574 tys. Odbudowa tej hodowli, zwłaszcza w małych gospodarstwach, jest niesłychanie ważna dla polskiego rolnictwa – oznajmił komisarz.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej