RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Black Friday to okazja także dla oszustów. Sprawdź, jak się zabezpieczyć

Zakupowa gorączka podczas Black Friday to okres wzmożonej aktywności oszustów (fot. Beata Zawrzel/Nur/Getty Images)
Zakupowa gorączka podczas Black Friday to okres wzmożonej aktywności oszustów (fot. Beata Zawrzel/Nur/Getty Images)

Zakupowa gorączka podczas Black Friday to okres wzmożonej aktywności oszustów. Przypominany o dobrych praktykach, które mogą pomóc zabezpieczyć się przed kradzieżą, podczas zakupów w internecie – napisano na profilu Komisji Nadzoru Finansowego w mediach społecznościowych.

Na co zwrócić uwagę podczas Black Friday? UOKiK radzi

Zarówno sprzedający jak i kupujący powinni pamiętać, że przecenione towary - jeśli okażą się wadliwe - podlegają reklamacji, a korzystając z...

zobacz więcej

„Zakupowa gorączka podczas Black Friday to okres wzmożonej aktywności oszustów. Przypominany o dobrych praktykach, które mogą pomóc zabezpieczyć się przed kradzieżą, podczas zakupów w internecie. Zachowajcie czujność i nie dajcie się złowić oszustom” – napisano na profilu KNF w mediach społecznościowych.

Jak przypomina CSIRT KNF – czyli Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego – trzeba szczególną uwagę zwracać na nieznane sklepy, które oferują markowe towary w atrakcyjnych cenach. Konieczna jest także weryfikacja adresu strony, na której dokonuje się płatności online, bo oszuści tworzą strony podobne do istniejących bramek płatniczych.

Poza tym według ostrzeżenia CSIRT KNF trzeba się wystrzegać informacji SMS-owych o konieczności dopłacenia niewielkiej kwoty za przesyłkę. Zwłaszcza nie należy klikać w linki, zamieszczane w takich informacjach, bo jest to oszustwo.

KNF zaleca także ostrożność w razie otrzymania informacji SMS-em lub mailem o wygranej w różnego rodzaju konkursach, bo to także częsta metoda działania oszustów. Nadzór zaleca także dokładne sprawdzanie SMS-ów lub wiadomości w aplikacji mobilnej, służących do potwierdzania płatności.

Wcześniej swoje zalecenia dla chcących zrobić zakupy w Black Friday opublikował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zalecał, by wcześniej dokonać rozeznania cen artykułów, którymi konsument jest zainteresowany, bo wtedy będzie mógł on ocenić, czy rzeczywiście ma do czynienia z okazją, czy tylko jest to manipulacja ceną.

UOKiK przypomniał także, że przecenione towary – tak jak wszystkie inne – podlegają reklamacji, jeśli okażą się wadliwe. Reklamacje składa się u sprzedawcy.

Wreszcie, jak przypomniał UOKiK, osoby kupujące w sieci powinny pamiętać, że konsument ma ustawowe prawo do namysłu i że w ciągu 14 dni od otrzymania produktu może odstąpić od umowy bez podawania powodów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej