RAPORT

Wojna na Ukrainie

W Australii uszyto garnitur z męskiego zarostu

Powstał garnitur z męskiego zarostu (fot. Shutterstock/Volodymyr TVERDOKHLIB)
Powstał garnitur z męskiego zarostu (fot. Shutterstock/Volodymyr TVERDOKHLIB)

Australijska marka odzieży męskiej Politix we współpracy z awangardową artystką Pamelą Kleemann-Passi stworzyła garnitur uszyty z materiału, który powstał z męskiego zarostu. Ta oryginalna inicjatywa wpisuje się w kampanię Movember, której celem jest zwiększanie społecznej świadomości na temat raka prostaty i innych nowotworów dotykających mężczyzn.

Za ponad 100 tys. euro sprzedano na licytacji białą truflę

Za 103 tys. euro sprzedano na aukcji w Piemoncie na północy Włoch białą truflę ważącą 830 gramów. Kolejny rok z rzędu trufla rekordzistka licytacji...

zobacz więcej

Jednym z elementów akcji Movember, która trwa przez cały listopad, jest zapuszczanie wąsów. Są one jednak tylko symbolem tej inicjatywy.

Jej istotą jest zwiększenie świadomości społecznej na temat raka prostaty i innych nowotworów dotykających mężczyzn i zachęcanie do badań. Akcja została zainicjowana w 2003 r. w Australii i z biegiem lat stała się popularna w innych rejonach świata.

W tym roku podczas akcji Movember motywem wąsów postanowiła pobawić się australijska marka odzieży męskiej Politix. Jej właściciele zaprosili do współpracy artystkę wizualną Pamelę Kleemann-Passi, która stworzyła materiał utkany w 80 proc. z męskiego zarostu i w 20 proc. z bawełny.

Bazowała na surowcu z australijskiej firmy Sustainable Salons, która zajmuje się recyklingiem odpadów fryzjerskich. Utkany przez Kleemann-Passi materiał trafił do firmy Politix, która uszyła z niego jednorzędowy garnitur.

Ma on kolor brązowo-rudo-szary i fakturę przypominającą szczecinę dzika. Aby ubranie nie drapało, podbito je gładką podszewką.

Garnitur można obejrzeć, zaglądając na instagramowy profil firmy Politix. Nie można go jednak kupić. Ma on, podobnie jak cała akcja Movember, służyć zwiększeniu świadomości na temat profilaktyki przeciwnowotworowej wśród mężczyzn.

Dla Pameli Kleemann-Passi ten projekt jest o tyle szczególny, że w 2017 r. na raka prostaty i jelita grubego zmarł jej mąż.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej