RAPORT

Wojna na Ukrainie

Spożywanie alkoholu sprzyja demencji

Picie wina i piwa sprzyja demencji (fot. Shutterstock/Vershinin89)
Picie wina i piwa sprzyja demencji (fot. Shutterstock/Vershinin89)

Uczeni dowiedli, że aby zapobiec demencji, należy ograniczyć spożycie alkoholu - osoby, które piją cztery kieliszki wina albo cztery kufle piwa tygodniowo, są znacznie bardziej narażone na rozwój tej choroby. W ramach profilaktyki warto jak najczęściej spacerować lub jeździć na rowerze.

Odkryto nowy mechanizm działania komórek nowotworowych

Komórki nowotworowe wykorzystują nanorurkowe „macki”, aby wysysać dostarczające energii mitochondria z komórek odpornościowych – informuje „Nature...

zobacz więcej

Zespół badaczy z King’s College London przeanalizował dane 15 tys. osób powyżej 50 lat, których stan zdrowia monitorowano przez kolejne dwa lata. Uczestnicy zostali zapytani o ilość wypijanego alkoholu, a następnie poddani testom badającym sprawność umysłową.

Naukowcy odkryli, że wypijanie czterech kufli piwa lub czterech kieliszków wina tygodniowo zwiększa aż o 50 proc. ryzyko wystąpienia demencji i jej głównych objawów - zaburzeń pamięci krótkotrwałej i orientacji przestrzennej.

„To bez wątpienia najbardziej przełomowe badanie nad korelacją między piciem alkoholu a ryzykiem demencji, w jakim uczestniczyłem w ciągu ostatnich 20 lat. Dowiedliśmy, że ludzie, których częstotliwość picia można uznać za ryzykowną, mieli znacznie gorsze wyniki w testach pamięciowych. Przypuszczamy, że u wielu z nich z biegiem lat rozwinie się demencja. To ostateczny dowód na to, że alkohol w żadnym wypadku nie jest korzystny dla zdrowia mózgu” – komentuje dr Tony Rao, główny autor badania.

Inne ciekawe badania na ten temat przygotowali naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Dowiedli, że skutecznym sposobem na uchronienie się przed demencją, wywoływaną często przez chorobę Alzheimera, jest energiczny spacer lub jazda na rowerze.

Zidentyfikowano nową grupę cząsteczek antybakteryjnych

Nową grupę cząsteczek o działaniu antybakteryjnym, które są skuteczne nawet w zwalczaniu bakterii opornych na antybiotyki, zidentyfikowali naukowcy...

zobacz więcej

Jak chronić się przed demencją?


Badacze doszli do takiego wniosku po przeanalizowaniu danych 167 pacjentów, których średnia wieku w chwili śmierci wynosiła 90 lat.

Okazało się, że osoby, które przez większość życia regularnie wsiadały na rower lub chodziły na spacery, były o 40 proc. mniej narażone na wystąpienie choroby Alzheimera i demencji.

Jak wyjaśniają uczeni, aktywność fizyczna redukuje odpowiedzialny za rozwój schorzenia stan zapalny w mózgu.

„Wysiłek fizyczny wiąże się z wyższym poziomem funkcji poznawczych i zmniejszonym ryzykiem chorób neurodegeneracyjnych. Chociaż potrzebne są dalsze, szerzej zakrojone badania, uważamy, że aktywność fizyczna może być wykorzystywana w celu redukcji stanów zapalnych w mózgu oraz zapobiegania im” – tłumaczą autorzy badania z z Uniwersytetu Kalifornijskiego. 

Czytaj także: Wirtualna rzeczywistość pomogła zdecydować o operacji czaszki u dziecka

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej