RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Wielka Brytania. Sześć państw wraca na czerwoną listę. Nowy wariant wirusa

Wielka Brytania zamyka granice dla podróżnych z sześciu państw Afryki (fot. Getty Images)
Wielka Brytania zamyka granice dla podróżnych z sześciu państw Afryki (fot. Getty Images)

Z powodu nowego, zidentyfikowanego w Afryce Południowej wariantu koronawirusa, który zdaniem ekspertów jest najgroźniejszy z dotychczas odkrytych i może być odporny na szczepionki, Wielka Brytania zamyka granice dla podróżnych z sześciu państw Afryki.

Izrael rozważa czwartą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19

Minister zdrowia Izraela Nitzan Horowitz powiedział, że Izraelczycy mogą potrzebować czwartej dawki szczepionki na COVID-19, jeśli liczba...

zobacz więcej

Minister zdrowia Sajid Javid poinformował w czwartek wieczorem, że od piątku w południe sześć państw – RPA, Namibia, Zimbabwe, Botswana, Lesoto i Eswatini – znajdą się z powrotem na czerwonej liście podróżnej. To oznacza, że wstrzymane zostaną wszystkie loty z tych krajów, wjechać do Wielkiej Brytanii z nich będą mogli tylko obywatele i rezydenci Wielkiej Brytanii i Irlandii, ale po przyjeździe będą musieli odbyć płatną kwarantannę w hotelu.

Na całym świecie potwierdzono dotychczas tylko 59 przypadków wariantu B.1.1.529 – głównie w RPA, Botswanie i Hongkongu. W Wielkiej Brytanii nie wykryto jeszcze żadnego przypadku, ale rząd zalecił wszystkim osobom, które w ciągu ostatnich 10 dni wróciły z jednego z tych sześciu krajów, by profilaktycznie zrobiły test na obecność koronawirusa.

Javid powiedział, że naukowcy są „głęboko zaniepokojeni” nowym wariantem, choć trzeba się więcej na jego temat dowiedzieć. Jak mówił, to, co wiemy, to fakt, że ma on znaczną liczbę mutacji, „być może dwukrotnie wyższą niż widzieliśmy w wariancie Delta”. „A to sugerowałoby, że może być bardziej przenaszalny, a szczepionki, które mamy, mogą być mniej skuteczne” – wyjaśniał.

Minister zdrowia wskazał, że dodanie sześciu krajów na czerwoną listę jest działaniem zapobiegawczym, którego celem jest ochrona granic najlepiej, jak to możliwe.Wraz z początkiem października z brytyjskiej czerwonej listy podróżnej skreślono ostatnie siedem państw, choć sama lista pozostała na wypadek pogorszenia się sytuacji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej