RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Przemytnicy oferują na Facebooku przeprawę przez kanał La Manche

Imigranci przez kanał La Manche starają się dostać do Wielkiej Brytanii (fot. PAP/EPA/MOHAMMED BADRA)
Imigranci przez kanał La Manche starają się dostać do Wielkiej Brytanii (fot. PAP/EPA/MOHAMMED BADRA)

Przemytnicy, którzy wysyłają nielegalnych imigrantów w niebezpieczną podróż do Wielkiej Brytanii małymi łodziami lub pontonami przez kanał La Manche, otwarcie reklamują swoje usługi na Facebooku – ujawniła w czwartek stacja Sky News.

Francja: 27 osób zginęło po zatonięciu łodzi z migrantami na kanale La Manche

27 osób zginęło w wyniku zatonięcia łodzi z migrantami w kanale La Manche, w pobliżu Calais; dwie osoby ocalały – wynika z przedstawionego w środę...

zobacz więcej

W środę podczas jednej z takich przepraw na wodach w pobliżu francuskiego portu Calais zginęło 27 osób, które płynęły obciążonym ponad miarę pontonem.

Po tym wydarzeniu dziennikarze Sky News, wpisując na Facebooku w języku arabskim oraz kurdyjskim takie zwroty jak „przemytnik” i „wiza brytyjska”, a także nazwy Calais, Dunkierka i Anglia, odkryli, że osoby zajmujące się organizacją przemytu otwarcie działają w mediach społecznościowych.

Jak opisuje Sky News, regularnie zamieszczane są tam ogłoszenia o trasach do Europy i Wielkiej Brytanii, które zilustrowane są brytyjskimi flagami, zdjęciem Big Bena czy samolotów linii British Airways oraz Air France. Jeden z przemytników twierdził nawet, że jest w stanie wyrobić klientom brytyjski paszport.

Ogłoszenia w sieci


Sky News zaprezentowała niektóre ze znalezionych ogłoszeń. Przemytnicy zamieszczają na nich swoje numery telefonów i zapraszają ludzi do wysłania im prywatnej wiadomości, aby uzyskać więcej informacji, m.in. o kosztach.

W jednym z ogłoszeń napisane jest, że klienci będą mogli legalnie wjechać do Wielkiej Brytanii w ciągu trzech dni, a podróż odbędzie się w „najlepszy, najbezpieczniejszy i najłatwiejszy sposób”.

Jak relacjonuje Sky News, jednym z najbardziej aktywnych przemytników zamieszczających posty na Facebooku jest mężczyzna, który twierdzi, że mieszka w kurdyjskim regionie Iraku. Twierdzi on, że jest w stanie dostarczyć imigrantów do wielu krajów, w tym do Wielkiej Brytanii, za „rozsądną cenę”. Na swoim profilu na Facebooku opisuje siebie jako osobę, która „przedkłada zaufanie nad zysk”. Inny przemytnik zamieszczający ogłoszenia na Facebooku reklamuje się pisząc, że będzie w stanie wyrobić brytyjski paszport. Wpis jest zilustrowany zdjęciami brytyjskiej flagi i Big Bena. Jego post ma 210 polubień, a pod nim pojawiło się prawie 30 komentarzy. „Witaj, bracie, chcę z tobą porozmawiać” – pisze jeden z mężczyzn. „Mój drogi bracie, skontaktuj się ze mną” – odpisuje przemytnik, zachęcając do wysłania mu bezpośredniej wiadomości prywatnej.

Norwegia obawia się otwarcia nowego szlaku przemytu migrantów z Rosji

Na północy Norwegii przy granicy z Rosją zostanie otwarty w grudniu ośrodek dla uchodźców. Decyzja o uruchomieniu placówki ma związek z kryzysem...

zobacz więcej

Specjalnie zakładane strony


Niektóre strony są zakładane tylko po to, aby dyskutować o przemycie ludzi i przyciągać osoby chcące dostać się do Wielkiej Brytanii i innych krajów. Jak opisuje Sky News, przykładem jest strona grupy o nazwie "Przemyt do Europy z gwarancją", która liczy prawie 800 członków. Jej zdjęcia profilowe oraz w tle są zaczerpnięte z serwisów informacyjnych. Jeden z ostatnich postów na tej stronie został opublikowany 10 listopada i zawiera wideo pokazujące migrantów w Dunkierce, we Francji.

Nie tylko przemytnicy zamieszczają ogłoszenia. Zwykli użytkownicy pytają o koszty i trasy. Dzielą się też wiadomościami o przeprawach innych migrantów. Jeden z mężczyzn pyta, czy niemiecka wiza umożliwiłaby mu wjazd do Wielkiej Brytanii, na co inny odpowiada, że to się nie uda.


Co na to właściciel Facebooka?


Jak przypomina Sky News pięć miesięcy temu brytyjska minister spraw wewnętrznych Priti Patel napisała do firm z obszaru mediów społecznościowych, w tym do Facebooka, TikToka, Twittera i YouTube, wskazując, że muszą zrobić więcej, aby usunąć posty, które zachęcają migrantów do niebezpiecznych przepraw.

W odpowiedzi na zapytanie Sky News o tego typu ogłoszenia rzecznik firmy Meta, która jest właścicielem Facebooka, oświadczył: „Myślami łączymy się ze wszystkimi, których dotknęły te tragiczne wydarzenia. Koordynowanie przemytu ludzi nie jest dozwolone na Facebooku i współpracujemy z organami ścigania, aby rozwiązać ten problem. Używamy sztucznej inteligencji, ludzkiej weryfikacji i raportów od naszych użytkowników i zaufanych partnerów, aby wykrywać i usuwać posty takie jak ten”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej